Konstrukce evropského servisního modulu pro přistání na Měsíci dorazila do Brém

Sdílet:


Konstrukce servisního modulu, který bude zajišťovat let první ženy a dalšího muže na Měsíc a jejich bezpečný návrat zpět na Zemi při misi Artemis III v roce 2024, dorazila do integrační budovy společnosti Airbus v německých Brémách. Vyrobena byla firmou Thales Alenia Space v Turíně (Itálie).

Konstrukce byla přepravována v nadrozměrném kontejneru udržujícím teplotu a vlhkost na konstantních úrovních. Doprava na vzdálenost 1200 km trvala týden.

Evropský servisní modul (European Service Module, ESM) nyní bude vybavený myriádou komponent, které budou zajišťovat energii a životní podmínky pro čtyři astronauty během jejich cesty k Měsíci. Hardware z jedenácti zemí už byl poslán do Airbusu v Brémách pro integraci do struktury.

Podobně jako šasi u automobilu, tak i konstrukce modulu je základem, na který technici umístí čtyři nádrže pro pohonné látky (každou o objemu 2000 litrů), nádrže na vodu o objemu 240 l, nádrže na vzduch, 33 motorů, propojovací potrubí a také 11 km elektroinstalace.

Konstrukce třetího servisního modulu se připojí ke druhému ESM, který je aktuálně v integrační hale a jehož montáž se blíží ke konci. Je připravený na instalaci elektroniky a vybavení pro umístění panelů slunečních baterií.

Ačkoliv uhlíková vlákna a další kosmické materiály jsou součástí všech ESM, třetí nepředstavuje přesnou kopii svých dvou mladších sourozenců. Jeho návrh byl upravený tak, aby zvýšil výkon a bezpečnost.

Konstrukce, která dorazila do Brém, je lehčí než předcházející. Takže kompletní loď Orion bude mít více možností se stejným množstvím pohonných látek. To umožní využití více startovacích oken v roce, díky čemuž bude snazší misi Artemis realizovat.

Všech 24 motorů pro udržování orientace bude rozmístěno mírně odlišně, což bude mít za následek lepší manévrovatelnost lodi Orion a zároveň to dovolí nést na budoucích misích další náklady, jako jsou třeba části připravované stanice Lunar Gateway. Aktuátor zajišťující natáčení hlavního motoru lodi Orion je také vylepšený poté, co první dva ESM získaly hardware z vysloužilých raketoplánů. A nakonec: ventily v pohonném systému jsou robustnější a bezpečnější, což ještě více zvýší bezpečnost posádky.

Evropské servisní moduly se připojují na adaptér ke kabině pro posádku lodi Orion. Jsou součástí programu Artemis, který má zajistit návrat člověka na Měsíc. Poskytují vzduch, vodu, teplo i chlazení, stejně jako zajišťují udržování stability a orientace celé lodi.

Artemis II v roce 2023 bude představovat první let s posádkou. V roce 2024 pak poletí na misi Artemis III první žena a další muž na povrch Měsíce: právě tato mise využije aktuálně dodaný hardware. Půjde o začátek udržitelného průzkumu rozplánovaného na celou následující dekádu.

Ve Spojených státech byl nyní dokončený první ESM. Stalo se tak po dvou letech integrace a testování. První mise bude bezpilotní výprava na oběžnou dráhu kolem Měsíce, přičemž je chystaná na konec příštího roku.

„Souběžně vyrábíme dva moduly, přičemž třetí je prakticky hotový. Evropské týmy stojící za tímto hardwarem zkrátka odvádějí skvělou práci,“ uvádí Philippe Deloo z ESA. „Ovšem čas na oslavy není, tempo produkce roste.“

„Jsme hrdí na vše, čeho jsme dosáhli a jak se krok za krokem přibližujeme k Měsíci!“

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky