Kandidáti na astronauty ESA zahájili výcvik

Sdílet:


ESA přivítala nejnovější skupinu kandidátů na astronauty ve svém středisku EAC (European Astronaut Centre) v německém Kolíně nad Rýnem. Pětice začala roční základní výcvik, po jehož absolvování bude připravena na budoucí kosmické mise.

Kandidáti na astronauty ESA Sophie Adenotová, Pablo Álvarez Fernández, Rosemary Cooganová, Raphaël Liégeois a Marco Sieber jsou členy výběru astronautů ESA 2022. Vybráni byli z více než 22500 kandidátů z členských zemí ESA v listopadu 2022.

Skupina se hlásí do služby v Evropském středisku astronautů EAC, kde projde základním výcvikem podle standardů specifikovaných partnery v projektu Mezinárodní kosmické stanice.

Během prvního roku výcviku projdou kandidáti na astronauty programem, v němž rozšíří své technické i vědecké znalosti, vědomosti o kosmických systémech a jejich provozu, stejně jako projdou potápěčským výcvikem coby přípravou na kosmické procházky ve skafandru nebo kurzem přežití.

Během prvních týdnů výcviku budou mít především hodiny, v nichž se seznámí s ESA, projdou vědeckými semináři a fyzickou přípravou.

Po dokončení základního výcviku na jaře 2024 budou kandidáti certifikováni jako astronauti ESA a vstoupí do další fáze výcviku, tentokráte zaměření na kosmickou stanici. Jde o tzv. přednominační trénink. Jakmile budou jmenováni do konkrétní mise, bude následovat právě na tento let orientovaný výcvik. Půjde o přípravu s konkrétními moduly a technologiemi ESA, stejně jako o výcvik s mezinárodními partnery.

Kandidáti na astronauty se přidají ke stávající skupině astronautů ESA, která je aktivně zapojena do kosmických misí a výzkumných projektů. Příštím astronautem ESA, který poletí do vesmíru, je Andreas Mogensen na misi Huginn v létě letošního roku.

Kandidáti na astronauty jsou nadšení, že jejich cesta za snem stát se astronauty ESA začíná. Nyní jsou součástí týmu zaměřeného na kosmický průzkum a jsou připraveni přijmout výzvy budoucích misí.

„Jsme nadšení z toho, že můžeme přivítat Sophii, Pabla, Rosemary, Raphaëla a Marca v Evropském středisku astronautů na začátku jejich základního výcviku. Těchto pět jedinců bylo vybráno z velmi kvalitního pole zájemců, když prokázali své schopnosti a odhodlání uspět jako astronauti ESA.“

„Těšíme se, že je podpoříme na každém kroku na jejich úžasné cestě mající za cíl připravit je na budoucí kosmické mise,“ komentuje bývalý astronaut, vedoucí Evropského střediska astronautů a manažer programu Mezinárodní kosmické stanice v ESA Frank De Winne.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky