Kalifornie stále hoří

Sdílet:


Přestože jsou lesní požáry přirozenou součástí Kalifornie, výjimečné sucho společně s extrémními teplotami stálo od srpna u vzniku několika mimořádných požárů. Do 14. září bylo zaznamenáno více než 7000 požárů, které sežehly přes 900 tisíc hektarů napříč státem.

Megapožár Dixie, největší požár v letošním roce a druhý největší v historii Kalifornie, už sežehnul více než 388 tisíc hektarů především lesního porostu a zničil více než 1200 budov. Požár, který je pojmenovaný podle silnice, u níž začal, se rozhořel 13. července v kaňonu Feather River. Do 14. září se jej podařilo dostat pod kontrolu jen ze 75 procent.

Tisíce hasičů pokračuje v boji s plamennou výhní. Část jich ovšem bylo nutné odvolat, aby pomohli uhasit nedaleký požár Caldor, který spálil 88700 hektarů a který ohrožoval komunity nedaleko jezera Tahoe u hranic s Nevadou.

Mapa ukazuje místa požárů na západním pobřeží USA v roce 2021. Severněji je pak vidět množství kanadských provincií, včetně Britské Kolumbie, které se také potýkají od konce června s intenzivními požáry.

Pro monitorování těchto požárů byla využita mise Sentinel-2 systému Copernicus. Každá družice Sentinel-2 nese jeden jediný přístroj: kameru pracující ve vysokém rozlišení, která je schopná pracovat ve třinácti spektrálních pásmech. Tento snímek byl pořízený 1. září, přičemž kouř a spáleniště po požárech Caldor a Dixie Fires jsou na něm viditelné.

Podle služby CAMS (Copernicus Atmosphere Monitoring Service) putoval kouř z těchto požárů v Severní Americe napříč kontinentem a nad Atlantickým oceánem směrem k Evropě. Nicméně je nepravděpodobné, že by měl nějaký vliv na Evropany, protože je velmi vysoko v atmosféře. Naproti tomu ale měl vliv kvalitu ovzduší ve Spojených státech a Kanadě, kde byl mnohem blíže k zemskému povrchu.

Další družice Sentinel-5P systému Copernicus je věnovaná sledování znečištění měřením různých stopových plynů, které mají vliv na vzduch, jenž dýcháme. Snímky pořízené 30. srpna ukazují přítomnost aerosolů v atmosféře, kterou způsobily právě požáry. Spaliny putovaly východním směrem napříč Spojenými státy a dokonce dosáhly pobřeží Evropy.

Letový manažer mise Sentinel-5P v ESA Claus Zehner to komentuje: „Družice systému Copernicus, jako jsou Sentinel-2, Sentinel-3 a Sentinel-5P dovolují na jedné straně odhalovat místa požárů, na straně druhé pak monitorovat uvolněné znečišťující látky nad různými státy USA a dokonce jejich propojení s dalším kontinentem, jako je právě Evropa.“

Protože požáry stále hoří, horké a suché počasí a předpovídané bouřky přiměly úřady vydat varování pro část severozápadního pobřeží USA.

Klimatická změna je považována za klíčového tvůrce tohoto trendu. V nejnovější zprávě mezivládního panelu IPCC (Intergovernmental Panel on Climate Change) dospěli vědci k nezpochybnitelnému závěru, že existuje vazba mezi lidskou aktivitou a globálním oteplováním. Zpráva upozornila na narůstající sucho a požáry na západě Spojených států, přičemž očekává pokračování tohoto trendu i v budoucnosti.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky