Již brzy se otevře výstava Art for Artemis

Sdílet:


Všech 22 uměleckých děl navržených pro projekt Art for Artemis je k vidění ve Waterfrontu v německých Brémách. Formální otevření výstavy se uskuteční 22. srpna v 17:00 h za přítomnosti kosmonauta ESA Thomase Reitera. Pro veřejnost bude otevřeno po dobu mise Artemis I k Měsíci a zpět.

Projekt Art for Artemis (Umění pro Artemis) představuje výzvu pro studenty designu a multimédií z celé Evropy, kteří měli předložit umělecké dílo. To bude na transatlantické cestě doprovázet Evropský servisní modul 3, který bude součástí kosmické lodi s astronauty k Měsíci.

Členka komise Annalisa Dominoniová, která působí na Politecnico di Milano, řekla: „Je fascinující vidět díla předložená evropskými studenty. Ukazují širokou paletu technik, stylů a poselství.“

„Bude skvělé vidět všechny tyto kousky na jednom místě, takže bude možné srovnávat a zachytávat rozdíly v tom, kterak mise lidstva k Měsíci inspirují mladé návrháře a umělce.“

První Evropský servisní modul (ESM, European Service Module) se nachází na vrcholu obří lunární rakety na startovací rampě Kennedyho kosmického střediska, která je připravena ho vyslat na cestu kolem Měsíce coby součást kosmické lodi Orion. Raketa a Orion procházejí závěrečnými zkouškami před startem plánovaným na konec tohoto měsíce.

Druhý Evropský servisní modul je v nedaleké budově NASA OCB (Operation and Checkout Building) a je zde připravován pro misi Artemis II.

Třetí Evropský servisní modul bude již brzy dopraven z integrační haly společnosti Airbus ve Waterfront (Brémy) do Spojených států.

Z 24 návrhů předložených osmi škola vybere komise dva kusy, které doprovodí třetí evropský servisní modul na cestě k Měsíci.

Školy, které se zapojily do programu Umění pro Artemis (Art for Artemis), jsou: Les Beaux-arts de Paris v Paříži (Francie), Kristiania v Oslu (Norsko), UCM v Madridu (Španělsko), Basel Art Institute v Basileji (Švýcarsko), Media College v Amsterodamu (Nizozemsko), Comics School v Turíně (Itálie), Hochschule Darmstadt v Darmstadtu (Německo) a Forsbergs Skolan ve Stockholmu (Švédsko).

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky