Inovativní kosmické datové služby začínají získávat jasnější obrysy

Sdílet:


Plán na vytvoření sítě družic, která dodává data z vesmíru pro zlepšení života na Zemi, vstoupil do nové fáze.

Nyní je řešený detailnější návrh družic. Tato fáze následuje po předběžně revizi návrhu, kterou společně provedla ESA a britský výrobce satelitů Clyde Space Ltd. (ten je součástí skupiny AAC Clyde Space Group).

Tříletý projekt xSPANCION se zaměřuje na vývoj inovativní družicové konstelace, která by nabídla přenos dat jako službu pro zákazníky. Projekt je podporovaný skrze program PPP (Pioneer Partnership Projects) britskou UKSA (UK Space Agency).

Druhá fáze projektu, která následuje po úspěšné revizi předběžného návrhu, se zaměřuje na implementaci. Zahrnuje detailní návrh konstelace a vývoj digitálních produkčních procesů i operací sestavy, a to společně s licencováním, regulací a koordinací startovacích služeb. AAC Clyde Space přitom bude poskytovatel celé mise. Tato fáze práce bude dokončena před koncem roku 2022.

AAC Clyde Space v současnosti jedná s potenciálními zákazníky na dodávku dat pomocí této služby.

Během třetí fáze projektu bude vyrobeno deset inovativních družic, přičemž čtyři se vydají na oběžnou dráhu. Fáze bude dokončena před koncem roku 2023.

Projekt xSPANCION je podporovaný kosmickou agenturou UKSA (UK Space Agency) skrze iniciativu Pioneer Partnership Projects. Je strukturovaný jako partnerství veřejného a soukromého sektoru mezi ESA a UKSA na jedné straně, na druhé s firmou AAC Clyde Space a jejími partnery. To jsou Bright Ascension Ltd., University of Strathclyde, D-Orbit UK, Alden Legal UK a Satellite Applications Catapult.

Výkonný ředitel AAC Clyde Space Luis Gomes uvedl: „xSPANCION slibuje přinést revoluci do kosmických dat nabídkou služby, která dovolí nabídnout zákazníkům výrazně nižší cenu za kosmická data.“

„Chtěli bychom, aby projekt pomohl katalyzovat novou generaci aplikací, která nebyla dříve možná. Což bude mít přínos pro stávající i nové zákazníky. Začátek Fáze 2 zajišťuje, že v projektu můžeme pokračovat plnou rychlostí.“

Ředitelka telekomunikací a integrovaných aplikací v ESA Elodie Viauová k tomu dodává: „Program průkopnických misí ESA poskytuje inovátorům a podnikatelům – jako je AAC Clyde Space – pevně daný rámec pro vývoj nových produktů a služeb levným a pružným způsobem. Navíc vytváří pracovní místa, podporuje prosperitu a podílí se na úspěchu evropského kosmického průmyslu.“

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky