Firma G.L. Electronic s.r.o. rozšířila své pole působnosti na misi ROSE-L v rámci programu Copernicus

Sdílet:


Pro projekt ROSE-L AHA pracujeme na sestavování kabelových svazků pro anténu, jež je součástí přístroje SAR zajišťujícího propojení mezi jednotlivými panely antény.

Zákazník Airbus Defence Space s námi uzavřel, v rámci současné smluvní spolupráce, dohodu na další dodávku kabelových svazků. Jedná se o „hinge-crossing DC harness“, část kabelového subsystému DC, na kterém právě při misi ROSE-L, v současnosti pracujeme.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Co je to Hinge Harness?

Jde o velmi sofistikovaný kabelový svazek, který se bude ve vesmíru ohýbat při vyklápění panelů na anténě satelitu.

Hinge harness je sada vzájemně propojených kabelových svazků stejnosměrného proudu mezi anténními panely. Zvláštností svazků je, že svazky jsou pohyblivé. Všechny svazky se během své činnosti několikrát ohnou, a to pokaždé, když je anténa SAR vyklopena a složena během pozemního testování, a navíc u konečného vyklopení na oběžné dráze.

Tvar vedení svazků je přizpůsoben tak, aby se minimalizoval odporový moment vznikající při ohýbání svazku během vyklopení.

Na ROSE-L heliosynchronní dráze budou Hinge Harness kabely vystaveny teplotám -80 °C až + 70 °C. Z tohoto důvodu bude pro ochranu kabelů použit Beta cloth materiál. Mimo jiné byl používaný pro skafandry programu Apollo, nebo jako materiál interiéru raketoplánů Space Shuttle.

Zodpovědní budeme za:

  • design, management a výrobu kabelových svazků,
  • nákup dílů,
  • zajištění mock-upu,
  • testování.

Na fotografii mock-up, tedy maketa části satelitu, na kterém „zkoušíme“ vyrobené kabelové svazky. 

Zdroj: G.L. Electronic

Rubriky