Experiment OSCAR-QUBE se vydal na Mezinárodní kosmickou stanici

Sdílet:


Studentský experiment OSCAR-QUBE odstartoval z Kennedyho kosmického střediska NASA na palubě nákladní lodi Dragon společnosti SpaceX. Nyní je tak na cestě k Mezinárodní kosmické stanici na nízké oběžné dráze.

Tým za misí OSCAR-QUBE je skupina studentů z belgické University of Hasselt. Jsou průkopníci, nebo jsou první, kdo vysílají svůj experiment na oběžnou dráhu v rámci programu Vzdělávací kanceláře ESA „Orbit Your Thesis!“. Navíc jsou prvním studentským týmem testujícím zařízení pro snímání kvantové technologie ve vesmíru.

„Orbit Your Thesis!“ je praktický vzdělávací program ESA, který pomáhá studentům univerzit realizovat své sny a dostat vlastní experiment do vesmíru. Coby aktivní účastníci asistovali studenti z týmu OSCAR-QUBE v každé fázi přípravy s tím, že odborníci ESA jim byli k dispozici s profesionálně vedeným řízením a učením. Tak pomohli nejen vyvinout experiment, ale také investovali do samotných studentů. Tím je vybavili zkušenostmi a znalostmi, které jsou zásadní pro budoucí kariéru v kosmickém sektoru.

Úkolem OSCAR-QUBE je vytvoření detailní mapy zemského magnetického pole. Využívá nový typ magnetometru, který pracuje s kvantovou citlivostí. To znamená, že je vysoce citlivý a nabízí úžasné rozlišení na úrovni nanorozměrů. Konkrétně reakční časy má lepší než 100 nanosekund. Krom toho má široké pracovní pásmo. Tyto vlastnosti společně vytváří silný experiment, který z unikátního pozorovacího místa na oběžné dráze, umožní mapovat zemské magnetické pole s nepřekonatelnou mírou přesnosti. Experiment byl navržený a vyrobený pouze univerzitními studenty. Ti také budou řídit jeho provoz během čtyřměsíčního pobytu na Mezinárodní kosmické stanici.

„Díky programu Orbit Your Thesis získal experiment OSCAR-QUBE příležitost k prokázání životaschopnosti svého senzoru na palubě ISS,“ uvedli zástupci týmu v rozhovoru. „Skutečnost, že se náš projekt vydá na ISS, je nesmírně vzrušující… Mít místo na ISS je opravdu velká čest a motivuje nás to k ještě větší práci.“

Studenti jsou nyní plni předstartovního shonu a vzrušení, stejně jako očekávání další velké fáze jejich dobrodružství. OSCAR-QUBE nyní stráví několik dní putováním na Mezinárodní kosmickou stanici. Zde jej vyloží kosmonaut ESA Thomas Pesquet. Zároveň mu bude svěřený velmi delikátní úkol: instalovat OSCAR-QUBE do zařízení ICE Cubes. Tím začne jeho mise.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky