Evropský servisní modul pro misi Artemis II byl připojen k lodi Orion

Sdílet:


Druhý Evropský servisní modul (ESM, European Service Module) byl spojený se zbytkem lodi Orion: jde o sestavu, která bude využita při misi Artemis II, jejímž cílem je vydat se s astronauty k Měsíci a zpět na Zemi, a to poprvé po více než padesáti letech.

Před dvěma lety, dne 14. října 2021, dorazil tento druhý ESM do Kennedyho kosmického střediska na Floridě. Od té doby jej technici intenzivně připravují na misi Artemis II, která poletí se čtyřčlennou posádkou k Měsíci a zpět.

ESM-2 byl v rámci montáže nejprve připojený k adaptéru CMA (Crew Module Adapter), čímž se vytvořila kompletní servisní část lodi Orion. Následně servisní modul podstoupil celou řadu testů, které mají zajistit, že veškeré vybavení bude pracovat dle očekávání, že bude správně komunikovat s ostatním hardwarem a že vydrží náročné podmínky startu i pobytu v kosmickém prostředí. Mezi důležitými testy byl TCT (Thermal Cycle Test), který vyhodnocoval, jak dobře si kosmická loď povede při extrémních změnách teploty. Stejně tak DFAT (Direct Field Acoustic Test) řešící, kterak kosmická loď zvládne vibrace během startu na Měsíc.

Nyní jsou spojené moduly pro posádku i servisní, čímž vznikla kompletní loď Orion pro misi Artemis II. Mechanicky jsou oba prvky spojené šesti body kolem tepelného štítu kabiny. Datové a energetické linky, stejně jako potrubí pro technické kapaliny, je vedeno kolem tepelného štítu – namísto toho, aby jím procházely.

Vedoucí integračního a testovacího týmu pro ESM v ESA to komentuje: „Když nyní moduly pro posádku a servisní jedno jsou, můžeme kosmickou loď Orion oživit a začít kontrolovat, zdali budou všechny části společně pracovat korektně. Je to pochopitelně kritický krok v celém procesu: umožňuje evropským a americkým týmům ověřit vzájemnou komunikaci všech systémů.“

Příští rok bude pro týmy podílející se na programu Orion náročný. Instalací panelů slunečních baterií dokončí kosmickou loď, ta pak bude předána týmu NASA EGS (Exploration Ground Systems). Ten nádrže Orionu naplní pohonnými látkami, loď pak bude spojena se záchranným systémem a vzápětí i s obří raketou SLS (Space Launch System). Na konci pak bude start mise Artemis II.

Evropský servisní modul je součástí průzkumného programu ESA Terrae Novae (Nová země), který koordinuje kroky evropských pilotovaných cest napříč Sluneční soustavou.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky