Evropská softwarově definovaná družice vstoupila do služby

Sdílet:


Telekomunikační družice, která může být přeprogramována přímo na oběžné dráze, nabízí dosud nevídané možnosti. Nyní prošla akceptační revizí přímo na oběžné dráze.

Vyvinutá v rámci partnerského projektu ESA ruku v ruce s družicovým operátorem Eutelsatem a hlavním kontraktorem Airbusem je Eutelsat Quantum průkopníkem v nové řadě flexibilních satelitů vyvinutých v rámci evropského kosmického průmyslu.

Družice byla vynesena na oběžnou dráhu 30. července na palubě Ariane 5 z evropského kosmodromu ve Francouzské Guayaně. O několik dní později dosáhla své pracovní pozice na geostacionární dráze nad 48. stupněm východní délky, odkud zajišťuje komunikační služby pro oblast táhnoucí se od západní Afriky až po Malacký průplav v jihovýchodní Asii.

Od té doby byla družice testována ze všech možných úhlů a procházela orbitální přejímkou. Její provoz byl ověřený a pozemní operace validované.

Flexibilně softwarově definovaná družice je nyní připravena vstoupit do komerční služby a bude poskytovat data i mobilní komunikaci pro vládní, stejně jako komerční uživatele. A to skrze operátora Eutelsat.

Protože může být na oběžné dráze přeprogramovatelná, dokáže reagovat na měnící se poptávku po přenosech dat a bezpečné komunikaci v průběhu celé své patnáctileté životnosti.

Vysílané paprsky mohou měnit tvar pokryté oblasti a být přesměrovány v téměř reálném čase, aby poskytovaly informace pasažérům v pohybujících se letadlech, na lodích, v nákladních i osobních vozidlech. Pokud si to poptávka vyžádá, pásmo může být posíleno na vyšší přenosovou kapacitu.

Družice také umí detekovat a charakterizovat škodlivé vysílání, díky čemuž je schopná dynamicky reagovat na nezáměrnou interferenci nebo záměrné rušení.

Eutelsat Quantum je britský vlajkový projekt s tím, že většina družice byla vyvinuta a je vyrobena britským průmyslem. Airbus je hlavním kontraktorem a byl zodpovědný za výrobu inovativního palubního vybavení, zatímco společnost Surrey Satellite Technology Ltd. vytvořila novou družicovou platformu. Inovativní fázová anténa byla vyvinuta společností Airbus ve Španělsku.

Partnerské projekty ESA spojují evropský kosmický průmysl kolem velkých programů, což umožňuje získat konkurenční výhodu a s ní související ekonomické dopady (konkurenceschopnost, návratnost investic aj.).

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky