Evropa zahajuje misi na sbírání kosmické tříště

Sdílet:


(c) ESA

Minulý měsíc jsme podepsali smlouvu o spolupráci se společností ClearSpace a tím jsme se zařadili do týmu, který pracuje na vůbec první misi zaměřené výhradně na odstranění neaktivního objektu z oběžné dráhy.“ uvádí ředitel brněnské společnosti G.L. Electronic s.r.o., Luděk Graclík.

Na oběžné dráze Země se nachází více než 1 036 500 objektů o velikosti větší než 1 cm, které mohou ukončit jakoukoliv misi.

Nachází se zde celé neaktivní družice, horní stupně nosných raket či další vyřazené kousky, které zde zůstaly po rozdělení rakety a družice. Tyto kusy vesmírné tříště se pohybují rychlostí desítek tisíc kilometrů za hodinu a mohou se srazit s aktivními družicemi či raketami, které jim stojí v cestě.

I kdyby se všechny starty do vesmíru okamžitě zastavily, množství trosek by nadále narůstalo kvůli srážkám, které by vedly k dalším úlomkům, a tím k dalším nehodám atd. Nejúčinnějším způsobem, jak tuto řetězovou reakci ukončit a stabilizovat populaci trosek na kritických oběžných drahách, je odstranit z vesmíru velké kusy trosek.

Mise ADRIOS Clearspace-1 je vyvíjena v rámci programu Evropské kosmické agentury (ESA) a představuje tak první krok k čistší oběžné dráze Země.

Projekt vyvrcholí v roce 2026, kdy ClearSpace vypustí svou první družici, jež se přiblíží k horní části družicového adaptéru Vespa (Vega Secondary Payload Adapter), který v roce 2013 na orbitu zanechala nosná raketa ESY, Vega. Tento adaptér pak experimentální čtyřramenný robot zachytí a stáhne do atmosféry, kde spolu shoří.

„My budeme zodpovědní za design, výrobu a testování kabelových svazků a výrobu makety (1:1), tzv. mock-up, který slouží k verifikaci designu kabelových svazků i např. k verifikaci délky kabelů. Pro vývojovou i letovou fázi projektu poskytneme datové kabely, napájecí kabely či kabely pro samotná záchytná ramena atd.“ vysvětluje Product Manager for Space Manufacturing, Jan Novotný.

Zdroj: G.L. Electronic s.r.o.

Rubriky