Evropa dodala modul pro první pilotovanou výpravu na Měsíc

Sdílet:


Druhý servisní modul ESM (European Service Module) pro kosmickou loď NASA Orion je na cestě do Spojených států. Zde bude jeho poslední zastávka na pozemské cestě před tím, než se vydá s prvními astronauty k Měsíci v rámci mise Artemis II.

Letoun Antonov dopravil modul z Brém přes Atlantský oceán ve speciálně vyrobeném kontejneru. Po příletu do Kennedyho kosmického střediska na Floridě bude modul ESM-2 připojený ke kabině pro posádku. Společně vytvoří loď Orion.

Servisní modul je kritickým prvkem lodi Orion: poskytuje jí pohon, energii a tepelnou regulaci, stejně jako zásobuje astronauty vodou a kyslíkem.

Jeho komponenty jsou vyráběné v deseti evropských zemích, ovšem je tu jedna součástka, která se po testování v Německu vrací na americkou půdu: hlavní motor servisního modulu, který představuje repasovaný kus z raketoplánu Atlantis. Bude zajišťovat důležité manévry lodi na cestě k Měsíci.

Před integrací s nosnou raketou čeká na modul intenzivní testování. Artemis II bude první pilotovaná mise k Měsíci od letu Apollo 17 v roce 1972.

„Toto je další velký krok směrem k Měsíci pro ESA. Naši astronauti poletí na lunární stanici Gateway na palubě lodi Orion. Stejně tak pracujeme na tom, abychom měli astronauty ESA na Měsíci před koncem této dekády. A zaměřujeme se na Mars jako na cíl lidského průzkumu,“ uvádí ředitel pilotovaného a robotického průzkumu v ESA David Parker.

Evropský průmysl se zavázal dodat každý rok jeden servisní modul. „Spolupráce mezi ESA a NASA jde ještě dále, neboť jsme spolehlivým partnerem,“ uvádí projektový manažer ESM v ESA Philippe Deloo.

ESA má dodat NASA šest servisních modulů, přičemž o další trojici pro lety na lunární stanici Gateway se nyní vedou jednání. Hlavním kontraktorem ESA na stavbu šest prvních servisních modulů je společnost Airbus.

V Kennedyho kosmickém středisku je přitom v současnosti velmi čilá lunární aktivita. Poprvé se zde nacházejí hned tři kosmické lodě Orion, a to v různé fázi rozpracování.

První loď Orion bude integrována na vrcholek rakety SLS (Space Launch System) v rámci závěrečných příprav na bezpilotní misi Artemis I. Evropský servisní modul ji dopraví více než 64 tisíc kilometrů za Měsíc na zkušební misi, která prověří možnosti lodi.

„Agentury, průmysl a týmy z různých zemí bez přestávky pracují na ohromném projektu, jehož cílem je dostat tuto komplexní kosmickou loď na startovací rampu,“ komentuje manažerka programu Orion v NASA Cathy Koerner.

V týdnu došlo ke dvěma důležitým dodávkám na kosmodrom: kromě modulu ESM-2 také dorazila přetlaková kabina pro posádku mise Artemis III, což bude výprava s první ženou a dalším mužem na Měsíc.

V Evropě je pak třetí servisní modul ESM na počátku integrační fáze, když jsou zatím makety vybavení, konstrukční prvky a další vybavení připojované na základní konstrukci.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky