ESA pomáhá vyvinout bezpečnou kvantovou komunikaci

Sdílet:


Zajistit bezpečí před kybernetickými útoky, které míří na klíčové služby jako jsou dodávky energií, je v dnešním digitálním světě čím dál důležitější. ESA proto podporuje evropskou nezávislost v této oblasti. Děje se tak prostřednictvím partnerství s firmou Thales Alenia Space v podobě vývoje vysoce bezpečných technologií založených na neprorazitelných zákonech kvantové fyziky.

Dnes vyvíjené kvantové počítače budou jednoho dne schopné snadno prolamovat kryptografické systémy využívané v dnešních klasických počítačích. Budoucí zabezpečení evropských dat tak bude vyžadovat novou kryptografii založenou na kvantových vlastnostech světla.

Informace však bude třeba posílat na velké vzdálenosti, přičemž pozemní kvantová spojení pomocí optických vláken mají omezení na vzdálenost několika stovek kilometrů. Pro kvantovou komunikaci na velké vzdálenosti se ovšem výtečně hodí družice.

Projekt TeQuantS míří na vývoj kvantových komunikačních technologií vesmír-Země pro kyberbezpečnostní aplikace a pro budoucí kvantové informační sítě.

Vyvinuté technologie dovolí firmě Thales Alenia Space a jejím partnerům postavit do konce roku 2026 družice a optické pozemní stanice, které pomohou demonstrovat schopnosti dálkových kvantových satelitních spojení.

Práci podporuje francouzská kosmická agentura CNES a Rakouská kosmická agentura (ALR), přičemž je spolufinancována ESA v rámci složky Core Competitiveness programu ARTES (Advanced Research in Telecommunications Systems).

Thales Alenia Space bude těžit z odbornosti konsorcia skládajícího se z výrobce družic Airbus, sedmi menších a start-upových firem a dvou výzkumných laboratoří z Francie a Rakouska.

Výkonný viceprezident pro telekomunikace v Thales Alenia Space Marc-Henri Serre k tomu říká: „Jsme potěšeni, že můžeme spolupracovat s našimi partnery na vývoji kvantových technologií, které prokáží schopnost vytvořit operační družicová spojení a podpořit evropskou suverenitu v této oblasti. Děkujeme ESA, CNES a Rakouské kosmické agentuře za jejich zásadní podporu v tomto projektu, který řeší budoucí výzvy kybernetické bezpečnosti a kvantových informačních sítí.“

Ředitel pro telekomunikace a integrované aplikace v ESA Javier Benedicto pak doplňuje: „Podpora evropské autonomie, vedení a zodpovědnosti v dnešním digitálním světě je čím dále důležitější. Jsme hrdí na to, že můžeme pracovat s konsorciem pod vedením Thales Alenia Space, abychom evropským občanům zajistili v každodenním životě i nadále benefity plynoucí z vesmírných komunikací.“

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky