ESA pomáhá bezpečné evropské konektivitě

Sdílet:


S tím, jak se dnešní svět stává čím dál více propojeným, tak ESA uzavírá partnerství s Evropskou komisí, aby společně zajistily bezpečnější komunikaci.

Mnoho aspektů denního života závisí na konektivitě: od možnosti cestujících v letecké dopravě putovat po zelenějších „cestách“ směrováním letounů po nejefektivnějších trasách po sledování devadesáti procent světového obchodu realizovaného s pomocí lodní dopravy a monitorování jejích dopadů na oceány.

Konektivita dovoluje lidskou interakci skrze telekomunikace, vzdálené učení a telemedicínu, informuje o výrobě a distribuci energie, o dodávkách čisté vody, stejně jako o tom, kterak obchodníci naceňují zboží a jak fungují finanční trhy.

V budoucnu bude zajištění bezpečnosti spojení a utajení informace ještě důležitější než dnes. Svět se totiž čím dál více digitalizuje.

ESA spolupracuje s kosmickým průmyslem v Evropě, aby bylo možné vytvářet inovativní řešení pro bezpečné komunikační služby. Stejně tak pracuje s veřejnými organizacemi, aby pomohla definovat a nasadit jejich iniciativy pro bezpečnou konektivitu. A dále silně podporuje iniciativu bezpečné konektivity Evropské komise, která byla navržena komisařem EU pro kosmonautiku Thierrym Bretonem.

Ředitelka telekomunikací a integrovaných aplikací v ESA Elodie Viauová v polovině června vystoupila na on-line akci pořádané Evropskou komisí, která má za cíl podpořit podnikatele a vynálezce, stejně jako zavedené kosmické firmy, k podpoře bezpečné konektivity.

Jednodenní on-line workshop se zaměřil na témata jako je kryptografie příští generace, kvantová distribuce klíčů a mezidružicové spojení, nové koncepty konstelací a palubní vybavení, inovativní operace a aplikace, pokročilé platformy a technologie nosičů. Zvláštní sezení se pak bude týkat investičního kapitálu pro malé a střední podniky.

Následovaly dva dny výměny názorů a diskusí mezi přítomnými zástupci průmyslu, včetně on-line setkání jeden na jednoho, které měly za cíl podpořit nová partnerství.

Elodie Viauová uvedla: „ESA uzavírá partnerství s Evropskou komisí, aby zlepšila kvalitu života na Zemi přípravou nejpokročilejší družicové infrastruktury pro konektivitu, která potenciálně může využívat kvantové šifrování a umělou inteligenci.“

„Dlouhé roky spolupracujeme s firmami všech velikostí, s podnikateli a vynálezci, na spoluvytváření a spoluinovacích. Společně podporujeme konkurenceschopnost evropského kosmického průmyslu a zajišťujeme, že citlivá evropská data zůstanou v bezpečí i ve světě, který je čím dál více digitalizovaný.“

Rubriky