ESA podporuje RFA One napříč celou Evropou

Sdílet:


ESA se zavázala k další podpoře německého start-upu Rocket Factory Augsburg (RFA) v rámci programu Boost! Programme. Pomůže tak dalšímu rozvoji komerčního kosmického dopravního systému založenému na nosiči RFA One v Portugalsku, Německu a Velké Británii.

RFA One je kosmický nosič, který má tři stupně a který bude startovat z rampy SaxaVord ve Velké Británii. RFA One o výšce 30 m a průměru 2 m bude schopná dopravit na polární dráhu ve výšce 500 km až 1300 kg nákladu.

Nosič RFA je vyvíjený v německém Augsburgu, přičemž zkušební zážehy motoru prvního stupně, stejně jako stupně druhého, se uskutečňují v Esrange Space Center (Švédsko). Děje se tak v rámci programu Boost!, který od roku 2022 spolufinancuje ESA.

Stupeň Redshift z Portugalska

Orbitální stupeň pro RFA One, který se jmenuje Redshift (Červený posun), je částečně vyvíjený v Portugalsku. Spolufinancování ESA se podílí částkou 2,5 mil. eur na německé části projektu a 0,8 mil. eur na aktivitách portugalské pobočky.

Financování je zaměřeno na výrobu, montáž, integraci a systémové testy vedoucí ke zkušebním zážehům orbitálního stupně Redshift.

Kosmodrom SaxaVord

Raketa RFA One by měla být vypouštěna z kosmodromu SaxaVord na Shetlandských ostrovech, které se nacházejí severně od Velké Británie. ESA se podílí částkou 3,6 mil. eur na vývoji a nasazení infrastruktury startovací rampy, která mj. poslouží k testům prvního stupně RFA One. Odtud také má být provedený premiérový start, stejně jako následující pravidelný provoz nosiče po prvním letu.

Thilo Kranz z ESA k tomu uvádí: „Jsme obzvláště potěšeni, když vidíme finance z programu Boost! distribuované mezi členské státy ESA, aby bylo možné zajistit pokračování nosiče RFA One. Ten využívá vysoce kvalifikovanou pracovní sílu a know-how celé Evropy. Už teď se těšíme na pokroky projektu a na první start!“

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky