ESA podporuje britské kosmické transportní aktivity

Sdílet:


Jakožto součást svého programu „Boost!“ podepsala ESA dva nové kontrakty, které podporují britské společnosti Orbex a Skyrora v jejich úsilí vytvořit nové komerční dopravní služby pro malé družice. Tyto služby mají začít poskytovat z Velké Británie od roku 2022.

ESA přidělila kontrakt ve výši 7,45 mil. liber v podobě spolufinancování Orbexu a jeho partnerům a další 3 mil. liber společnosti Skyrora.

„Boost! – Komerční kosmické dopravní služby ESA“ a program podpory členským zemím poskytují spolufinancování, cílené rady a nabízejí využití testovacích zařízení jakožto pomoc podnikatelům při vývoji a přípravě nových kosmických dopravních služeb. Podobné služby mohou nabídnout přístup do vesmíru, aktivity na oběžné dráze nebo návrat na Zemi.

Podpora ESA pomůže založit ve Velké Británii novou „líheň“ kosmických dopravních systémů, které budou nabízet dopravní služby na nízkou oběžnou dráhu Země. To přitáhne ke kosmickým aktivitám nové dodavatele služeb, což pomůže zlepšit naše každodenní životy a z čehož bude těžit věda. Tyto aktivity v konečném důsledku vytvoří pracovní místa, obohatí technické know-how v Evropě a podpoří konkurenceschopnost v rámci celého kosmického sektoru.

Orbital Launch Express (Orbex) plánuje nabízet dopravu na nízkou oběžnou dráhu pro náklady do hmotnosti až 150 kg skrze svůj dvoustupňový mikronosič Prime. Komerční službu bude zajišťovat ze

základny Space Hub Sutherland na skotském poloostrově A’Mhoine. První start očekává v roce 2022.

Prime je malá raketa vysoká 19 m a poháněná motorem vyrobeným technologií 3D tisku, který využívá kapalného kyslíku a podchlazeného biopropanu, což je ekologicky čisté obnovitelné palivo. A navíc: nosič Prime má potenciál opakované použitelnosti.

Aby podpořila vývoj a nasazení této dopravní služby, tak ESA spolufinancuje avioniku, software a řízení, navigační systémy a další prvky nosiče Prime. Orbex vstoupil do partnerství s firmami Engenharia v Portugalsku a Deimos Space UK, což jsou subdodavatelé kontraktu Boost!, pro spolupráci v oblasti řídicích a navigačních systémů. Celkem 7 mil. eur z financování bude investováno do prací ve Velké Británii, zatímco 450 tisíc eur půjde do Portugalska.

„Již záhy poprvé odstartují mikronosiče z evropského kontinentu a ESA vnímá, že jejich komerční a vědecký přínos pro Evropu je nezanedbatelný,“ komentuje ředitel Orbexu Chris Larmour.

Skyrora plánuje nabízet dopravní služby na nízkou heliosynchronní a polární oběžnou dráhu pro náklady o hmotnosti až 315 kg. Její třístupňová raketa Skyrora XL má mít výšku 23 m a hmotnost 56 t.

Skyrora XL je založena na kapalinovém pohonném systému využívajícím peroxid vodíku a Ecosen (vlastními silami vyvinuté raketové palivo). K prvnímu testovacímu letu bude připravena v roce 2022.

„Jsem potěšen, že UK Space Agency a ESA podporují náš program, který až dosud dosahuje mimořádných výsledků,“ komentuje zakladatel a ředitel Skyrory Volodymyr Levykin.

ESA spolufinancuje kvalifikaci hlavního raketového motoru určeného pro první a druhý stupeň nosiče Skyrora XL, stejně jako statické zkoušky integrovaných prvních a druhých stupňů.

„V evropských soukromých iniciativách kosmické dopravy vidíme rostoucí potenciál, podobný jako v případě firem Orbex a Skyrora. Tato rostoucí dynamika je kritická pro dlouhodobý úspěch evropského kosmického sektoru,“ komentuje vedoucí strategie a institucionálních nosičů při ředitelství ESA pro kosmickou dopravu Lucía Linaresová.

Předchozí kontrakty v rámci iniciativy „Boost!“ byly podepsané se třemi německými firmami z éry New Space. Všechny tři nabídly nové vynášecí služby za použití malých nosičů.

ESA i nadále vítá nabídky na nové kosmické dopravní služby skrze svoji otevřenou výzvu.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky