ESA podepsala první kontrakty na komerční kosmické dopravní služby

Sdílet:


ESA podepsala první tři kontrakty s novými evropskými operátory dopravních systémů. Kontrakty vzešly z otevřené výzvy na návrhy pro komerční kosmické dopravní služby.

Program Boost (plným názvem Boost! – ESA’s Commercial Space Transportation Services and support to Member States) byl přijatý na Space19+ v loňském roce. Skrze tento program míří ESA na stimulaci a podporu konkurenceschopnosti a nové evropské komerční kosmické dopravní služby.

ESA poskytuje spolufinancování, odbornou radu a nabízí využití svých testovacích zařízení, aby pomohla podnikatelům dovést jejich projekty až do fáze komerčního využití.

Dnes byly podepsané první kontrakty na podporu programu „Boost!“, a to se třemi německými začínajícími firmami: HyImpulse Technologies, Isar Aerospace Technologies a Rocket Factory Augsburg.

Všechny tři se chystají na rostoucím trhu s malými družicemi nabídnout svoji nosnou raketu lehké třídy.

„Je skvělé vidět v Německu takovouto vysokou úroveň podnikavosti, která míří na nové komerční dopravní služby pro malá zařízení. Boost! nabízí podporu přesně na míru, která je orientována na předkomerční fázi a která má pomoci těmto firmám uspět s obchodními modely a překonat technické překážky,“ vysvětluje manažer kosmických dopravních programů v ESA Thilo Kranz.

SL1

Firma HyImpulse Technologies se sídlem v Neuenstadt am Kocher vyvíjí malý třístupňový nosič. Raketa pojmenovaná SL1 bude poháněná ekologickou hybridní technologií. Jako palivo a okysličovadlo bude využívat parafin a kapalný kyslík.

Kontrakt v rámci programu Boost! pomůže dokončit studii předběžného návrhu a připravit ověřovací plán pro všechny klíčové systémy, stejně jako podpořit vývoj pozemního vybavení a testování některých kritických subsystémů.

Spectrum

Mnichovská společnost Isar Aerospace Technologies, která byla původně podporována podnikatelským inkubátorem BIC (Business Incubation Centre) Bavaria ESA, vyvíjí pro segment malých nosičů dvoustupňovou raketu pojmenovanou Spectrum.

Kontrakt pokrývá práce na vylepšení reakčního řídicího systému rakety. A také podporuje přesnější definování plus výstavbu výrobní linky nosiče v továrně Isar Aerospace v Ottobrunnu.

RFA ONE

Firma Rocket Factory Augsburg, za níž stojí německý výrobce družic OHB a mnichovský investor Apollo Capital Partners, vyvíjí třístupňový nosič doplněný o orbitální stupeň. Raketa RFA ONE bude využívat inovativní technologii postupného hoření ve svém hlavním pohonném systému.

V rámci kontraktu získá Rocket Factory Augsburg podporu s detailním návrhem, výrobou a odzkoušením demonstrátoru prvního stupně.

„Máme radost z toho, že můžeme podpořit tyto firmy v dosažení jejich ambiciózních cílů, podpoře pestrosti a konkurenceschopnosti evropského kosmického dopravního sektoru,“ dodává manažer komerčních služeb v ESA a technický dozor těchto tří kontraktů Jorgen Bru.

Program Boost! v současné podobě pokrývá aktivity mezi druhým čtvrtletím 2020 a čtvrtým čtvrtletím 2022, přičemž neustále přijímá nové návrhy. Klíčovým datem pro podání návrhů v rámci této výzvy je 22. listopad.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky