ESA podepsala Dohodu o spolupráci s Mexikem

Sdílet:


ESA a Mexická kosmická agentura (AEM, Agencia Espacial Mexicana) podepsaly 14. února 2023 Dohodu o spolupráci. Cílem dohody je umožnit Mexiku a ESA vytvořit rámec pro intenzivnější spolupráci na budoucích společných projektech.

Dohoda byla uzavřena na půdě AEM v Mexico City. Za ESA ji podepsal ředitel evropských, právních a mezinárodních vztahů ESA Eric Morel de Westgaver, za AEM její generální ředitel Salvador Landeros Ayala. A to v přítomnosti mexického podsekretáře pro infrastrukturu, komunikace a transport Rogelia Jimeneze.

Během návštěvy ESA se uskutečnilo několik setkání. Mezi nimi byla schůzka se zástupcem Kosmické agentury Latinské Ameriky a Karibiku (ALCE), velvyslancem Gustavem Alonsem Cabrerou Rodríguezem, stejně jako návštěva institutu INAOE (Instituto Nacional de Astrofísica) v mexickém Puebla. Delegace ESA během jednání začala společně s mexickými entitami s identifikací budoucích projektů ve vzdělání, dálkovém průzkumu Země a integrovaných aplikacích.

AEM je decentralizovaná instituce mexické federální vlády, která aktuálně spadá pod Sekretariát infrastruktury, komunikací a dopravy. Už od svého založení v roce 2010 je v pravidelném kontaktu s ESA.

V posledních pěti letech se ale vztahy mezi AEM a ESA prohloubily. Došlo k mnoha společným setkáním, výměnám nebo přípravě kosmických projektů. Mezi těmito konkrétními projekty jsou oblasti jako dálkový průzkum Země (například monitorování sargasových řas devastujících mexické prostředí) nebo integrované aplikace (zapojení ESA do projektu TransparentSea, který přispívá k udržitelnému řízení rybolovných zdrojů na celém světě podporou vydavatelů osvědčení pro rybolov, což zvyšuje hodnotu a důvěryhodnost certifikovaných produktů z mořských plodů pomocí vesmírných technologií).

Experti ESA a evropští lékaři se už několik let podílejí na mexických kongresech, kde sdílí evropskou zkušenost s telemedicínou v rámci přípravy astronautů. V oblasti navigace pak ESA instalovala senzorovou stanici GNSS v únoru 2019 v Santiago de Querétaro a data z ní sdílí s AEM.

Mexiko a AEM hrají důležitou roli při rozvoji kosmických aktivit v oblasti, zvláště pak v ustanovení organizace ALCE společně s Argentinou. ESA se už nyní těší na rozvoj nových společných kosmických aktivit s mexickými institucemi.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky