ESA kontaktovala všechny zájemce o pozici astronauta

Sdílet:


Děkujeme zájemcům o práci astronauta v ESA za jejich trpělivost: tisíce akceptačních nebo odmítacích zpráv už byly odeslány kandidátům po celé Evropě.

Vedoucí kosmické medicíny v ESA Guillaume Weerts uvedl, že on a jeho tým věnoval maximální pozornost každé přihlášce. ESA totiž hledá kandidáty na nové astronauty po více než deseti letech. Bylo přitom třeba vyhodnotit přes 23 tisíc přihlášek a každé věnovat odpovídající pozornost, což si vyžádalo jistý čas.

„Slibovali jsme, že do konce listopadu rozešleme všechny pozvánky na první fázi testování, stejně jako odmítavé a děkovné dopisy. Ač už jsme velmi blízko ke splnění tohoto cíle, pořád ještě zůstává několik zájemců, kteří od nás nedostali zprávu,“ vysvětluje.

„Pokud jste v této kategorii, ujišťujeme vás, že jsme na vás nezapomněli. Očekávejte odpověď – pozitivní či negativní – před koncem roku 2021.“

Dalším krokem pro úspěšné kandidáty je pozvání k celodennímu testování v některém ze zařízení v Evropě. Tento proces už probíhá, přičemž zájemci jsou zváni průběžně. Proces je totiž náročný a navíc je nutné brát v potaz restrikce spojené s pandemií Covid-19, stejně jako cestovní omezení.

První kolo testování se zaměřuje na psychologické schopnosti, po nich bude následovat sada psychologických rozhovorů a skupinové testy před tím, než bude přikročeno k lékařským zkouškám. Kandidáti, kteří úspěšně projdou všemi těmito koly, budou následně pozváni k přijímacím pohovorům. Oznámení nového oddílu astronautů ESA a záložních astronautů je očekáváno na konci roku 2022.

Antonella Costa z oddělení lidských zdrojů ESA uvádí, že ESA by ráda poděkovala všem, kdo se rozhodl přihlásit do výběru astronautů 2021/22.

„Opravdu bychom chtěli poděkovat všem kandidátům. A to jak těm, kteří pokračují ve výběrovém procesu, tak těm, kteří nás již v této fázi opustili,“ uvádí. „Jde o velmi konkurenční proces s mnoha vysoce kvalifikovanými lidmi, kteří bojují o velmi malý počet míst. Jen to, že dokázali splnit úvodní výběrová kritéria je něco, na co mohou být hrdí.“

„Ne každý může být úspěšný v tom stát se astronautem ESA. Ale je mnoho dalších způsobů, kterak lze podpořit Evropu ve vesmíru,“ dodává.

ESA nyní hledá celou řadu různých pracovních pozic a dalších ještě v blízké budoucnosti bude. V nich je možné těžit ze znalostí a zkušeností, které nabídli mnozí z odmítnutých zájemců o post astronauta. Takže se podívejte na webovou stránku pracovních pozic ESA; třeba se v některé najdete a budete na své cestě pokračovat právě v ESA.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky