ESA jmenovala prvního „astronauta“, který poletí na lunární misi Artemis I

Sdílet:


Speciálně vycvičená vlněná astronautka, Ovečka Shaun, byla jmenována do lunární mise Artemis I. Nominaci oznámil ředitel ESA pro pilotované lety a robotický průzkum David Parker.

Při této příležitosti David Parker uvedl: „Jmenování Ovečky Shaun do mise je dalším posílením přítomnosti Evropané v kosmickém prostoru. Italská kosmonautka ESA Samantha Cristoforettiová je aktuálně na Mezinárodní kosmické stanici, kde absolvuje svůj druhý let, zatímco dánský kosmonaut ESA Andreas Mogensen byl jmenovaný ke svému druhému letu, na který se vydá v příštím roce. A zanedlouho představíme nové kosmonauty ESA, kteří vzejdou z výzvy vyhlášené v loňském roce.“

„Je to vzrušující doba pro Ovečku Shaun a pro ESA. Jsme nadšení z toho, že byla vybrána pro tuto misi a chápeme, že ač se to může zdát jako malý krok pro člověka, ve skutečnosti jde o obrovský skok pro celé ovčí stádo,“ dodává David Parker.

Ovečka Shaun poletí na misi Artemis I, což bude první let kosmické lodi NASA Orion s Evropským servisním modulem (ESM, European Service Module) dodaným ESA. Cílem bude cesta k Měsíci a zpět. Mise poletí v bezpilotním režimu; řízena bude z pozemního střediska. Vlněný specialista se poveze coby pasažér.

Orion s Evropským servisním modulem budou vyneseny raketou SLS (Space Launch System) z Kennedyho kosmického střediska na Floridě (USA). Kosmická loď nejprve vstoupí na nízkou oběžnou dráhu před tím, než ji horní stupeň rakety vyšle na dráhu translunární.

Kosmická loď vykoná průlet u Měsíce, využije lunární gravitaci ke zvýšení rychlosti a vlastními silami se dostane 70 tisíc kilometrů za Měsíc. Tedy skoro půl miliónu kilometrů od Země. To je mnohem dále, než kdy člověk nebo ovečka cestovali.

V rámci příprav na tento let vstoupila Ovečka Shaun do programu výcviku kosmonautů a seznámení se s kosmickou lodí Orion plus Evropským servisním modulem. A to již v roce 2020: od té doby putuje po různých evropských a amerických lokalitách, aby se seznámila s nejrůznějšími aspekty mise. Výcvik byl zdokumentovaný a bude prezentovaný v sérii blogových příspěvků ESA před startem.

Díky nezměrnému nadšení pro průzkum podnikla Ovečka Shaun let ve speciálním letadle Airbus „Zero G“ A310 během jednoho z jeho parabolických letů imitujících „beztížné“ podmínky ne nepodobné těm, které lze zažít na oběžné dráze.

Pod dohledem týmu ESA tento let připravil ovečku Shaun pro její roli vesmírného cestovatele ve filmu „Ovečka Shaun ve filmu: Farmageddon“ (2019). Nabídnul vhled do náročné přípravy, kterou všichni kosmonauti musí projít před vlastním letem. Nyní tedy kosmický let zažije ve skutečnosti.

Marketingová ředitelka ve společnosti Aardman (studio, které ovečku Shaun produkuje) Lucy Wendoverová uvádí: „Aardman je nadšený, že se přidává k ESA na této historické cestě, kdy bude do vesmíru vyslána první ‘ovečka’. Coby jedna z prvních astronautů na palubě mise Artemis dláždí Ovečka Shaun cestu lunárnímu průzkumu, což je pro našeho vlněného průzkumníka velká čest! Rok 2022 se nese ve znamení patnáctého výročí první televizní řady Ovečky Shaun a co může být větší oslavou, než vydat se do míst, kam se zatím žádná ovečka nepodívala?“

Výcvik Ovečky Shaun na misi Artemis I a přípravu letu prvního Evropského servisního modulu k Měsíci lze sledovat zde.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky