ESA a JAXA online uzavřely dohodu o budoucí spolupráci

Sdílet:


Generální ředitel ESA Jan Wörner a prezident japonské JAXA (Japan Aerospace Exploration Agency) Dr. Hiroši Jamakawa se potkali 4. února online, přičemž potvrdili stav na společných aktivitách obou kosmických agentur.

Mezi oblasti spolupráce patří dálkový průzkum Země, kosmická věda a průzkum. Dr. Jamakawa také potvrdil, že bude pokračovat v dobrých vztazích mezi JAXA a ESA i s Josefem Aschbacherem, který je stávajícím ředitelem pozorování Země v ESA a je též zvoleným budoucím generálním ředitelem ESA.

Při příležitosti bilaterálního setkání byly zároveň uzavřeny dvě dohody týkající se spolupráce na misích Hera (tu vede ESA) a MMX (probíhá pod vedením JAXA). Jan Wörner a Hiroši Yamakawa podepsali dohodu o spolupráci na programu Hera a profesor Günther Hasinger a doktor Hitoši Kuninaka pak podepsali dohodu o spolupráci na programu MMX.

Hera je mezinárodní mise planetární obrany, která provede pozorování důsledků středu mise NASA DART s binárním asteroidem Didymos. V rámci nově podepsané dohody se JAXA bude na misi podílet poskytnutím infračervené kamery a vědecké spolupráce.

MMX (Martian Moons eXploration) je průzkumná mise JAXA, která plánuje odebrat vzorky hornin z měsíce Phobos planety Mars a dopravit je na Zemi. Dohoda otevírá cestu k tomu, aby ESA poskytla JAXA komponenty palubního komunikačního systému, stejně tak aby pomohla se sledováním a řízením sondy. V dohodě je též zahrnut podíl ESA na vědecké části projektu.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky