Družice SEOSAT-Ingenio umístěna na startovací rampu

Sdílet:


Před startem plánovaným na úterý 17. listopadu 2020 ve 2:52 h středoevropského času (16. listopadu ve 22:52 h času místního) byla družice SEOSAT-Ingenio zapouzdřená v aerodynamickém krytu dopravena na startovací rampu rakety Vega evropského kosmodromu v Kourou (Francouzská Guayana).

Od okamžiku, kdy družice v září dorazila na kosmodrom, prošla sérií testů, byla natankována a uzavřena do dvou skořepin aerodynamického krytu. Ten ji chrání během první fáze startu.

SEOSAT-Ingenio je nová španělská snímkovací mise pro pořizování snímků zemského povrchu. Špičková duální kamera má rozlišení 2,5 m. Data z družice budou mít význam pro mnoho oblastí, jako je třeba kartografie, zemědělství, lesnictví, rozvoj měst a řízení vodních zdrojů.

Ač je družice SEOSAT–Ingenio španělskou národní misí, představuje výsledek mezinárodní spolupráce. Financuje ji španělské Středisko pro vývoj průmyslových technologií (CDTI) při Ministerstvu vědy a inovací. Ovšem vyvinuta byla ESA v kontextu iniciativy EEOA (European Earth Observation Architecture).

Dalším partnerem je firma Airbus Defence and Space jakožto hlavní průmyslový dodavatel družice. Dále pak SENER & INDRA, které byly zodpovědné za vybavení a pozemní segment.

Data z družice SEOSAT–Ingenio budou používaná španělskými soukromými, institucionálními a vládními uživateli, ale stejně tak budou dostupná i dalším evropským uživatelům v rámci programu Copernicus Evropské unie a Group on Earth Observations Global Earth Observation System of Systems.

Mise odstartuje v úterý 17. listopadu 2020 ve 2:52 h středoevropského času (22:52 h místního času v Kourou, ale to bude ještě 16. listopadu) společně s družicí Taranis francouzské kosmické agentury CNES.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky