Družice SEOSAT-Ingenio byla uložena do aerodynamického krytu

Sdílet:


S tím, jak pokračují přípravy na vypuštění družice SEOSAT-Ingenio, tak tato byla na evropském kosmodromu v Kourou (stát Francouzská Guayana) uzavřena pod aerodynamický kryt nosné rakety. K jejímu vypuštění by mělo dojít v noci z 16. na 17. listopadu.

SEOSAT-Ingenio je nová španělská mise určená ke snímkování zemského povrchu ve vysokém rozlišení, která nese špičkovou duální kameru schopnou pořizovat záběry s rozlišením 2,5 m. Společnost bude mít z družice přínos v mnoha oblastech, jako je kartografie, zemědělství, lesnictví, městské plánování a řízení vodních zdrojů.

Od příjezdu na kosmodrom v září prošla družice SEOSAT-Ingenio sérií testů, které prokázaly, že je ve správném stavu. Před dvěma týdny pak byla družice natankována a posléze přemístěna do budovy PPF (Payload Processing Facility), kde byla připojena na vrchol horní části palubního adaptéru rakety Vega.

Družice SEOSAT-Ingenio pak byla zapouzdřena do aerodynamického krytu rakety, který je chrání během první fáze letu. Události byl přítomen celý tým připravující satelit na start, aby se s ním rozloučil ve chvíli, kdy byl viděn naposledy.

Gianfranco Spinella z ESA událost komentoval: „Zapouzdření družice do aerodynamického krytu představuje důležitý krok na cestě ke startu. Od nynějška totiž nemáme fyzický nebo vizuální přístup k družici. Ta je naopak připravena k instalaci na nosnou raketu, aby s její pomocí mohla začít dlouhou cestu a poskytovat data a snímky, k čemuž byla určena.“

„Pro všechny z nás tady na kosmodromu Kourou to byl velmi emotivní moment. Stejně tak to byl důležitý okamžik pro všechny, kdo se podíleli nebo stále podílejí na přípravě této mise a nemohli se osobně zúčastnit. Tento krok předstartovní kampaně je primárně důsledkem mimořádné práce vykonané hlavním průmyslovým kontraktorem, firmou Airbus Defence and Space – Spain. Už teď se nemůžeme dočkat startu, který je plánovaný na příští týden!“

Další důležitý krok pro misi SEOSAT-Ingenio nastane ve středu 11. listopadu, kdy bude družice vyvezena na startovací rampu. Následně bude 16. listopadu družice vypuštěna do vesmíru společně se satelitem francouzské kosmické agentury CNES Taranis. SEOSAT-Ingenio má startovací hmotnost přibližně 750 kg a bude umístěna na heliosynchronní dráhu do výšky kolem 670 km.“

Zatímco SEOSAT–Ingenio je španělská národní mise, v reálu jde o výsledek společného mezinárodního úsilí. Mise je financována španělským Střediskem pro vývoj průmyslových technologií (CDTI, Centre for the Development of Industrial Technology) při Ministerstvu pro vědu a inovace, ovšem je vyvinuta byla ESA v kontextu Evropské architektury dálkového průzkumu Země.

K dalším partnerům patří Airbus Defence and Space, což je hlavní průmyslový kontraktor družice, a firma SENER & INDRA, která je zodpovědná za vybavení a pozemní segment.

Informace z družice SEOSAT–Ingenio budou využívané různými španělskými veřejnými, institucionálními a vládními uživateli, ovšem potenciálně budou přístupné i dalším evropským uživatelům v rámci programu Copernicus Evropské unie.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky