Družice pro sledování arktického počasí úspěšně prošla zkouškami

Sdílet:


Družice ESA Arctic Weather Satellite prošla kampaní testování odolnosti vůči kosmickému prostředí bez ztráty kytičky. To znamená, že byla prohlášena za způsobilou ke startu a k provozu v drsných podmínkách kosmického prostředí.

Nová družice, která by měla odstartovat v červnu, byla navržena tak, aby dokázala zlepšit předpověď počasí v Arktidě. Tedy v oblasti, z níž dnes nejsou k dispozici data pro přesné krátkodobé předpovědi.

Závěrečné testy družice proběhly ve firmě IABG v Německu a zahrnovaly její umístění na vibrační stav, aby byly co nejvěrněji simulovány podmínky během startu. Dále pak byla uzavřena v tepelně-vakuové komoře, kde byla vystavena extrémním změnám teplot. Tedy takovým, které na ni čekají během pobytu na oběžné dráze Země.

Manažer projektu Arctic Weather Satellite v ESA Ville Kangas k tomu uvedl: „Testovací program byl extrémně důležitý k ověření dostatečné robustnosti družice během startu a při pobytu v kosmickém prostoru. Jsem mimořádně šťastný, že můžu konstatovat, že vše proběhlo na výbornou a že mohu poděkovat týmům IABG a OHB Sweden za jejich úžasnou práci.“

Družice Arctic Weather Satellite je vybavena 19kanálovým mikrovlnným radiometrem s křížovým skenováním, který staví na tradiční technologii přístroje Microwave Sounder. Ten byl původně vyvinutý pro satelity MetOp druhé generace.

Přístroj bude poskytovat ve vysokém rozlišení měření vlhkosti a teploty atmosféry za všech povětrnostních podmínek.

Družice Arctic Weather Satellite je předchůdcem potenciální konstelace satelitů nazývaných EPS-Sterna. Ty by ESA postavila pro organizaci Eumetsat, pokud bude první prototyp Arctic Weather Satellite dobře fungovat.

Mise EPS-Sterna má být tvořena konstelací šesti mikrodružic ve třech orbitálních rovinách. Ty by měly dodávat prakticky konstantní proud dat o teplotě a vlhkosti prakticky na každém místě na Zemi.

Toto poprvé v historii dovolí vytvářet velmi krátkodobé předpovědi („nowcasting“) pro Arktidu. Sada tří mikrosatelitů bude vynesena na oběžnou dráhu během tří startů.

Ačkoliv je právě Arktida hlavním bodem zájmu, tak meteorologové hodlají konstelaci družic využít též pro zlepšení globální předpovědi počasí.

Prototyp družice Arctic Weather Satellite, který byl realizován přístupem New Space, byl vyvinutý a postavený v rekordní době 36 měsíců a s omezeným rozpočtem.

Ville Kangas k tomu dodává: „Pod vedením našeho hlavního dodavatele, firmy OHB ve Švédsku, se na vývoji podílelo více než třicet společností. Myslím, že mohu mluvit za všechny, když říkám, jak jsme nadšeni, když vidíme, že satelit je naprosto v pořádku a připravený na běh věcí příštích.“

Družice nyní putuje zpět do Švédska k několika posledním kontrolám před tím, než bude připravena k odeslání na kosmodrom Vandenberg (Kalifornie).

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky