Družice MTG-I1 vyvezena na rampu a připravena ke startu

Sdílet:


Na dnešní den ve 21.30 h středoevropské času je připravovaný start rakety Ariane 5 s první družicí Meteosat třetí generace: MTG-I (Meteosat Third Generation Imager). Ta už byla umístěna na vzletový komplex evropského kosmodromu ve Francouzské Guayaně, kde nyní probíhají závěrečné zkoušky. Jakmile bude navedena na geostacionární oběžnou dráhu ve výšce 36 tisíc kilometrů nad rovníkem, nastaví tato inovativní družice zcela nové parametry v oblasti předpovídání počasí.

MTG-I1 je na kosmodromu už od poloviny října, od kdy také prochází závěrečnými předstartovními zkouškami a přípravou. O uplynulém víkendu proběhla důležitá „revize připravenosti na start“, která dala zelenou pro start. Raketa Ariane 5 byla následně přesunuta na vypouštěcí rampu.

Manažer programu Meteosat v ESA Paul Blythe uvádí: „Chtěl bych poděkovat každému, jehož tvrdá práce nás dostala do tohoto bodu. Mise prošla revizí připravenosti ke startu bez ztráty kytičky. Jinými slovy: jsme dobře připraveni na start.“

„Byl to nádherný pohled na rozměrnou raketu Ariane 5, která putovala směrem na startovací rampu. Věděli jsme, že drahocenné družice jsou bezpečně uložené pod jejím aerodynamickým krytem.“

„Samozřejmě se také nemůžeme dočkat startu, kdy konečně uvidíme raketu na cestě k nebesům s družicí, která již zanedlouho začne dodávat kritická meteorologická data pro předpovídání počasí a pro matematické modely předpovídání počasí.“

Raketa také ponese dvě spolucestující družice, Intelsat Galaxy 35 a 36, které budou uvolněny na samostatnou oběžnou dráhu před MTG-I1.

Aby byla schopná letu s trojicí satelitů, tak je raketa Ariane 5 vyšší než obvykle a je vybavena 1,5 m vysokým prodlužujícím prstencem nacházejícím se pod aerodynamickým krytem a adaptérem SYLDA. Adaptér SYLDA skrývá družici MTG-I1, takže spolucestující satelity jsou umístěné na něm.

Díky dvěma kompletně novým přístrojům, kterými jsou FCI (Flexible Combined Imager) a první evropský LI (Lightning Imager), bude MTG-I1 dodávat vysoce kvalitní data pro lepší předpovídání počasí.

FCI má více spektrálních pásem je schopný snímkovat s vyšším rozlišením ve srovnání s přístrojem SEVI (Spinning Enhanced Visible and Infrared), který se nachází na družicích Meteosat druhé generace (Meteosat Second Generation, MSG).

Naproti tomu LI nabídne zcela novou kapacitu, kterou dosud evropské meteorologické družice neměly. Bude neustále monitorovat více než 80 procent zemského disku na bleskové výboje, k nimž dochází mezi mraky nebo mezi mraky a zemí.

MTG-I1 je první ze šesti družic, které vytvoří kompletní systém MTG. Ten bude poskytovat kritická data pro předpovídání počasí v následujících dvaceti letech. V plném operačním provozu se bude skládat ze dvou satelitů MTG-I a jednoho MTG-S (MTG Sounding).

Mise MTG je výsledkem spolupráce organizací Eumetsat a ESA. ESA je zodpovědná za vývoj a služby prokury pro šest družic MTG. Eumetsat pak definuje požadavky systému, vývoj pozemních systémů, zajišťuje nákup startovních služeb, provozuje družice a zajišťuje dostupnost dat uživatelům. Hlavním kontraktorem pro celý program MTG a pro družice MTG-I je společnost Thales Alenia Space.

Startovací okno se otevírá ve 21.30 h středoevropského času. Start lze sledovat živě na ESA Web TV, přičemž stream začíná v 19.40 h středoevropského času.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky