Družice ESA pro zkoumání oblačnosti a aerosolu se připravuje na start

Sdílet:


Před několika týdny tým techniků opatrně vyložil družici ESA z ochranného dopravního kontejneru. Tím začal složitý proces kontroly, testování a přípravy na start, k němuž by mělo dojít koncem tohoto měsíce z kosmodromu Vandenberg SFB (Space Force Base) v Kalifornii.

Cílem dlouhého seznamu úkolů, které je potřeba nyní vykonat, je snaha zaručit, že družice je v původním stavu, neutrpěla během přepravy či skladování a je plně připravena na start.

Úspěšná kontrola, že je EarthCARE plně připravena na start, je také zásadní pro co nejlepší výstupy z jejích čtyř přístrojů.

Sada přístrojů vrhne zcela nové světlo na vazby mezi mraky, aerosoly, příchozí sluneční energií a odcházejícím zářením, které společně zásadním způsobem regulují zemské klima.

Aerosoly jsou malé částice – například prachové – které jsou rozptýlené ve vzduchu.

I když všichni víme, že se prach dostane prakticky všude, tak díky pečlivé práci týmů bylo ověřeno, že družice EarthCARE je zcela bezprašná. Ověřeno to bylo vypnutím světel v čisté místnosti a využitím ultrafialového světla ke kontrole.

Otázku čistoty má tedy družice za sebou, přičemž nyní je před EarthCARE další důležitý mezník na cestě do vesmíru: natankování palubních nádrží.

Před tím, než byla provedena očista a její kontrola, tak jednou z dřívějších aktivit bylo rozložení radarové antény o průměru 2,5 m pro sledování profilu oblačnosti.

Přístroj, který poskytla japonská kosmická agentura JAXA (Japan Aerospace Exploration Agency) je konstruovaný tak, aby „viděl“ skrze mraky a mohl studovat jejich vertikální strukturu, rychlost, velikost a rozmístění částic, stejně jako obsah vody.

Na místo startu také dorazil tým z Velké Británie mající na starosti pohonný systém, který nyní připravuje nebezpečnou operaci natankování družice před závěrečným zapouzdřením do aerodynamického krytu rakety Falcon 9 před startem.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky