Družice EarthCARE opustila přepravní kontejner

Sdílet:


Po sbalení v Německu, dlouhé cestě do Spojených států a následném měsíc trvajícím skladování, byla družice ESA EarthCARE vyložena ze svého přepravního kontejneru. Tým na kosmodromu tak může začít její přípravu na velký den, který by měl nastat koncem května.

Vzhledem ke stále se zvětšující klimatické krizi nese družice EarthCARE (Earth Cloud Aerosol and Radiation Explorer) sadu čtyř nejmodernějších přístrojů, které budou pracovat společně a mají poskytovat holistický pohled na komplexní vazby mezi oblačností, aerosoly, přicházejícím slunečním zářením a odcházející radiací. Má tak poskytnout nový vhled do radiační bilance Země.

Družice EarthCARE strávila poslední více než měsíc v transportním kontejneru, přičemž během této doby byla teplota a tlak v něm velmi pečlivě monitorovány.

Důležité také bylo, že kontejner po tuto dobu obsahoval čistý dusík, což umožnilo zachovat přístroje družice ve výborném stavu.

Budova NASA nedaleko startovací rampy SpaceX na kosmodromu Vandenberg (Kalifornie) byla během tohoto skladovacího období domovem družice EarthCARE. Před několika dny pak byl kontejner převezený do zařízení Astrotech, kde byl nejprve aklimatizován na nové prostředí.

Nyní ovšem byla družice EarthCARE opatrně vyložena z kontejneru a setkala se s týmem, který zajistí její předstartovní přípravu.

Manažer startu mise EarthCARE v ESA Bill Simpson k tomu uvádí: „Cesta družice EarthCARE do Kalifornie a několik následujících týdnů skladování proběhly nadmíru dobře. Nyní už jsme ale netrpěliví a moc jsme se těšili, abychom naši družici mohli spatřit znovu.“

„Takže když jsme konečně mohli otevřít kontejner a vyzvednout EarthCARE, byli jsme opravdu velmi nadšení. Vykládka přitom musela proběhnout velmi opatrně, protože družice má hmotnost přes 2000 kg a skládá se z velmi citlivého vybavení.“

„Jsem extrémně šťastný, neboť mohu potvrdit, že družice EarthCARE vypadá dobře. Ale samozřejmě musíme provést sérii zkoušek, abychom si byli absolutně jistí, že je po cestě zcela v pořádku.“

Jedním z prvních úkolů v předstartovní kampani bylo dodat družici energii, která dovolila dobít její palubní akumulátory.

Souběžně tým ve středisku ESA ESOC (European Space Operations Centre) v Německu provádí sérii důležitých simulací, během nichž nacvičuje, co bude dělat během startu a úvodní fáze pobytu na oběžné dráze. Ev. kterak reagovat na mimořádné situace.

Projektový manažer mise EarthCARE v ESA Dirk Bernaerts k tomu poznamenává: „Jde o skutečný začátek předstartovní kampaně. To je důležitý mezník signalizující počátek intenzivního šestitýdenního období, na jehož konci je start.“

„Tým má před sebou ještě hodně práce, protože družice není pouze rozměrná, ale také je extrémně komplexní. Všechno musí být opatrně zkontrolováno a připraveno před zapouzdřením do aerodynamického krytu rakety Falcon 9, která má s družicí odstartovat koncem května.“

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky