Družice budou sledovat vlaky a pomáhat vyšší bezpečnosti železnic

Sdílet:


Vlaky v Itálii budou sledované a řízené skrze kosmické prostředky, aby jezdily bezpečně, včas a co nejpřívětivěji ve vztahu k životnímu prostředí.

Projekt by se měl stát základem standardního způsobu, kterým bude družicová technologie využívána při provozu vlaků v celé Evropě.

Italská národní železniční společnost, Gruppo FS Italiane, instaluje systémy, které budou využívat družice pro monitorování rychlosti vlaků na tratích a budou automaticky kontrolovat návěstí před nimi, aby případně zpomalily lokomotivu jedoucí příliš rychle. Družice tak rozšíří kapacitu existujících sledovacích rádiových systémů.

Družice také budou sledovat vzdálenosti mezi vlaky, aby zabránily případné kolizi. Systém bude zároveň energeticky efektivnější, než stávající opatření, a tudíž přátelštější k životnímu prostředí.

Vlaky na čtyřicetikilometrové trase mezi italskými městy Novara v oblasti Piedmont a Rho v Lombardii budou systém využívat jako první. Systém byl poprvé navržený v roce 2012 a od té doby prošel intenzivní testovací kampaní.

Projekt nazvaný ERSAT (European Rail Traffic Management System) je iniciativou Evropské unie mající za cíl integrovat oddělené národní železniční sítě do sladěného celoevropského systému. Jakmile demonstruje svoji úspěšnou funkci, tak umožní družicovým technologiím certifikování pro drážní systémy. To zvýší efektivitu železnic, sníží náklady a spotřebu elektrické energie, a tak sníží i uhlíkové emise.

Projekt ERSAT je nasazovaný v koordinaci s Italskou kosmickou agenturou za podpory ESA a s podílem agentury GNSSA (Global Navigation Satellite Systems Agency) Evropské unie.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky