Druhý pokus o start lunární mise Artemis I

Sdílet:


Vypouštěcí týmy se rozhodly postoupit vpřed s druhým pokusem o vypuštění mise Artemis I, když jej naplánovaly na sobotu 3. září. Dvouhodinové startovací okno začíná ve 20:17 h středoevropského času.

Původní odpočítávání bylo zastaveno v pondělí v čase 40 minut před plánovaným startem. Letový tým přijal rozhodnutí odložit bezpilotní start poté, co se potýkal s problémy při pokusu o předchlazení jednoho ze čtyř hlavních motorů, neposlušným ventilem a únikem vodíku.

Letoví manažeři se sešli v úterý, aby probrali data a řešili problémy, které se objevily během prvního pokusu o start. Aby předešel problémům s předchlazením motoru, rozhodl se tým NASA v Kennedyho kosmickém středisku začít při následujícím pokusu o start s chlazením dříve v průběhu odpočítávání.

Evropský servisní modul ESM (European Service Module) ESA zůstává připravený dopravit kosmickou loď Orion směrem k Měsíci. Ač v případě testovací mise Artemis I není na palubě přítomna posádka, je ESM schopen zajistit základní potřeby astronautů: vodu, kyslík, dusík, regulaci teploty, energii a pohon. Jeho úkolem tak bude dopravit Orion do cílové destinace a zpět.

Mise představuje restart pilotovaného lunárního programu po více než půl století.

Sledujte start nejsilnější kdy postavené rakety z Kennedyho kosmického střediska NASA na Floridě v sobotu 3. září. Živý přenos na ESA Web TV začíná v 18:15 h středoevropského času. Startovací okno trvá od 20:17 h do 22:17 h středoevropského času.

V případě dalších odkladů se otevírá následující příležitost pro vypuštění lunární mise Artemis I v pondělí 5. září. Další možnosti jsou pak v následujících měsících.

Mise bude představovat test kosmické lodi Orion i rakety SLS před zahájením pilotovaných letů k Měsíci. Tentokrát nebude na palubě přítomna posádka a loď bude řízena pozemními týmy.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky