Dokončena montáž prvního servisního modulu lodi Orion

Sdílet:


Po dvou letech nepřetržité práce v Kennedyho kosmickém středisku NASA (Florida) a výletu na testy do Plum Brook (Ohio) je nově vyvíjená kosmická loď pro cesty k Měsíci před dokončením. Evropští a američtí technici nyní oslavili připojení panelů slunečních baterií k evropskému servisnímu modulu (European Service Module, ESM), který bude Orionu v příštím roce na zkušební cestě kolem Měsíce zajišťovat energii. Mise má název Artemis I.

Po provedení tohoto úkonu je kosmická loď prakticky hotová, přičemž je z ní demontována i většina komponent s visačkou – ať reálnou či pomyslnou – „odstraňte před letem“. Mezi ně patří i velké červené kryty chránící panely slunečních baterií, kryty 33 motorů, které budou Orion pohánět a stabilizovat kolem Měsíce, stejně jako ochranné kryty navigačních senzorů.

Po deseti dnech práce na kritické instalaci panelů slunečních baterií dokončily týmy NASA, ESA a Airbusu celou proceduru. Do ní patřilo i testování všech čtyř panelů slunečních baterií.

„Orion tak získal svá čtyři křídla a je připravený letět,“ prohlásil přímo na místě ředitel integrace a testování v Airbusu Rachid Amekrane. „Byla to tvrdá práce, ale zároveň byla úžasná – poděkování patří všem týmům!“

„První kosmická loď je tak nyní prakticky připravena na start, když je vybavená veškerým potřebným hardwarem,“ vysvětluje manažer montáže, integrace a testování v ESA Daniel Paris. „Následovat bude fáze přípravy na start, do níž budou náležet aktivity jako tankování nádrží pohonnými hmotami.“

Manažer ESM v ESA Richard Chase dodává: „Budeme tankovat pohonné látky, hélium, dusík a čpavek do chladicího systému. Na řadu pak přijdou i další spotřební látky, pak testy. V tu chvíli bude kosmická loď připravena na start pomocí rakety SLS.“

ESM bude zakrytý ochranným aerodynamickým krytem: od tohoto okamžiku bude modul obtížně přístupný a prakticky nebude vidět. V tuto chvíli bude předán pozemním operačním týmům NASA, které jej dovedou až na start.

Mise Artemis I odstartuje v příštím roce na raketě SLS. Artemis II bude následovat v roce 2023 a půjde o první zkušební let s posádkou. V roce 2024 pak první žena a další muž poletí na povrch Měsíce během výpravy Artemis III, což bude začátek dlouhodobého udržitelného průzkumu kosmického prostoru.

Mezitím v Evropě…

Modul ESM pro misi Artemis II s astronauty se aktuálně nachází v integračním hangáru společnosti Airbus v německých Brémách. Kostra pro třetí let Artemis III, která ponese astronauty letící na Měsíc, byla na počátku října převezena z továrny Thales Alenia Space v italském Turíně do Brém, kde ji nyní čeká integrace.

Odpočítávání na Měsíc se v Evropě účastní 16 firem v deseti zemích, které dodávají komponenty pro novou generaci průzkumné kosmické lodi.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky