Den otevřených dveří ESA ve středisku ESTEC dne 2. října

Sdílet:


Zaznamenejte si do kalendáře: letošní jedenáctý Den otevřených dveří ESA ve středisku ESTEC v Nizozemí se uskuteční v neděli 2. října. Jde o jeden z řady „Dnů ESA“ pořádaných napříč členskými státy. Toto je přitom den, kdy se otevřou brány technického srdce agentury široké veřejnosti, aby si mohla prohlédnout kosmický hardware a testovací zařízení a setkala se s vědci, inženýry a kosmonauty ESA.

Krom toho bude o den dříve, v sobotu 1. října, speciální příležitost pro zdravotně postižené, aby si mohli středisko ESTEC v klidu prohlédnout.

S 22 členskými státy je ESA kosmickou agenturou pro Evropu. Podílí se na každém aspektu kosmických aktivit, spolupracuje s lidmi a organizacemi z celého kontinentu i světa. Hraje klíčovou roli v globálních kosmických projektech, jako je třeba Kosmický teleskop Jamese Webba (JWST, James Webb Space Telescope) nebo lunární mise Artemis, vytvořila největší evropský družicový systém v podobě navigační konstelace Galileo a pravidelně posílá kosmonauty ESA na služební cesty na palubu Mezinárodní kosmické stanice.

ESTEC (European Space Research and Technology Centre) v nizozemského Noordwijku je technickým střediskem ESA a zároveň je největším evropským kosmickým střediskem. V provozu přes půl století: právě zde se přitom rodí nové mise ESA a právě zde jsou zkoumány inovativní technologie. Dokončené kosmické mise jsou zde vyhodnocovány a testovány před letem v největším evropském zkušebním zařízení. I to bude otevřené návštěvníkům.

Tématem letošního dne otevřených dveří ESA v ESTECu je „Accelerating Space“ (Zrychlující se vesmír). V současné době je kosmická technika – od pokročilých materiálů a družicové navigace po monitorování znečištění ve vysokém rozlišení a předpovídání počasí – čím dál více součástí našich životů. Cílem evropských kosmických aktivit je urychlení kosmické inovace a komercionalizace služeb plus technologií. Potvrdit by to měla i ministerské rada ESA, která se sejde v listopadu letošního roku.

Den otevřených dveří bude zahrnovat přednášky, prezentace a výstavy připravené různými týmy agentury, a to včetně oddělení ESA Education and Human Resources (Vzdělávání a lidských zdrojů), díky čemuž získáte vhled do toho, kterak se sami můžete stát součástí evropského kosmického dobrodružství. Na akci se bude podílet též návštěvnické středisko ESTECu Space Expo, a to volným vstupem na vlastní řadu akcí.

Den otevřených dveří ESA v ESTECu bude součástí Holandského víkendu vědy (Weekend van de Wetenschap), který je spojený se sousedním městem Leidenem. Ten získal status Evropského města vědy 2022.

Přilehlý NL Space Campus paralelně organizuje týden s kosmonautikou spojených událostí, který startuje 25. září. Kulminovat bude kosmickým festivalem na Space Expo během dne otevřených dveří v neděli.

Již brzy bude vyhlášena oficiální registrace pro oba otevřené dny.

Během dne otevřených dveří pro hendikepované s sebou mohou návštěvníci vzít jednu osobu jako doprovod. Nabídneme bezpečné, nepřeplněné a bez-covidové prostředí, ovšem návštěvníci musí být schopni vypořádat se s vlastními omezeními sami. Jinými slovy, musí mít vlastní invalidní vozík nebo odpovídající vybavení.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky