Den otevřených dveří ESA proběhne letos v říjnu on-line

Sdílet:


Letošní den otevřených dveří konaný každoročně ve středisku ESTEC (European Space Research and Technology Centre) v Nizozemí proběhne v on-line světě. Pokračující restrikce spojené s nemocí COVID-19 neumožňují osobní přítomnost zájemců. Ti ale mají možnost využít virtuální návštěvy tohoto rozlehlého střediska, zažít blízká setkání s kosmickým hardwarem a mít možnost interaktivního jednání s kosmonauty a experty na lety do vesmíru.

Půjde už o devátý den otevřených dveří ESA ve středisku ESTEC. Letos proběhne v neděli 4. října a otevřený bude pro návštěvníky z Evropy i ostatních částí světa.

„Den otevřených dveří se stal naším každoročním vrcholem a nesmírně litujeme, že nejsme schopni v letošním roce přivítat v ESTECu návštěvníky,“ komentuje vedoucí ESTECu a ředitel ESA pro technologii, techniku a kvalitu Franco Ongaro.

„Namísto toho využijeme techniku, aby se lidé cítili podobně, jako by s námi byli přímo na místě. Přizpůsobili jsme se situaci, jak jsme jen mohli. Pracovali jsme stejně intenzivně, jako jindy, takže máme nachystánu celou řadu úžasných aktivit, které jsme připraveni sdílet se širokou veřejností.“

Účastníci se zapíší do virtuálního auditoria, následně bude jen na nich, kterou z nabízených „místností“ navštíví. K dispozici bude mnoho z oblíbených aktivit minulých let, například pohovory o kosmické kariéře s personálním oddělením ESA, detaily o programu ESA Education pro školáky a studenty univerzit a přednášky, které nabídnou nové perspektivy o kosmonautice a společnosti.

Nizozemská kosmická kancelář bude představovat práci odvedenou holandskými firmami a výzkumníky v kosmickém sektoru. Účastníci také mohou absolvovat virtuální prohlídku zákulisí střediska ESTEC, které je speciálně vybavené pro testování misí před tím, než se vydají do vesmíru. Kosmonauti pak nabídnou besedy, na nichž budou odpovídat na otázky. Podrobnosti o hostech budou zveřejněny koncem tohoto měsíce.

Den otevřených dveří v ESTECu v roce 2020 bude mít jako hlavní téma „ESA a prostředí“. Kosmičtí profesionálové totiž dobře rozumí pojmu udržitelnost: omezené zdroje kosmických misí musí být pečlivě řízené, aby všechno správně fungovalo. A to platí i pro „kosmickou loď“ jménem Země.

Virtuální den otevřených dveří se zaměří na různé způsoby, jimiž kosmické aktivity přispívají k ochraně prostředí: od družicového dálkového průzkumu Země s důrazem právě na životní prostředí až po recyklační technologie vyvíjené pro kosmonauty pracující na stanicích, neboť právě tyto se dají použít v našich každodenních životech.

Stejně tak bude zdůrazněno úsilí o provozování ESTECu a dalších středisek ESA v co nejpřátelštější podobě vůči životnímu prostředí. Prostě proto, že všichni žijeme na stejné modré planetě.

Zanedlouho bude zahájena oficiální registrace na on-line událost, přičemž bude možné získat jednu vstupenku na domácnost. Podrobnosti budou zveřejněny záhy.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky