Den otevřených dveří ESA 2023: registrace byla zahájena

Sdílet:


Nepropásněte šanci potkat astronauty, spatřit na vlastní oči kosmickou sondu nebo nahlédnout do zákulisí evropského kosmického dobrodružství v rámci Dne otevřených dveří ESA ve středisku ESTEC (Nizozemsko) v neděli 8. října. Registrace se právě otevřela.

Abyste se mohli zúčastnit Dne otevřených dveří pro všechny návštěvníky ve středisku ESTEC, zaregistrujte se pro získání svých vstupenek zde.

Jedna osoba může během jedné rezervace získat až čtyři vstupenky.

Protože je nutné omezit celkový počet návštěvníků, aby bylo možné zajistit co nejlepší zážitek pro každého účastníka, doporučujeme provést rezervaci co nejdříve. Předejdete tak případnému rozčarování.

ESTEC (European Space Research and Technology Centre) v nizozemském Noordwijku je technickým srdcem ESA. A zároveň je vůbec největším střediskem ESA.

V provozu je více než půlstoletí. Jde o místo, kde se rodí nové mise ESA, stejně jako kde vznikají nové technologie. Mise připravené ke startu jsou zde vyhodnocované před cestou do vesmíru, k čemuž slouží zdejší největší evropský soubor zkušebních zařízení.

Dvanáctý výroční Den otevřených dveří v ESTECu představuje pro každého šanci potkat se s vědci a inženýry a dozvědět se o všech aspektech evropské práce mimo planetu.

Přítomni budou také astronauti ESA André Kuipers a Thomas Reiter, a to jak pro rozhovory a přednášky, tak i v rámci autogramiády. Společně s nimi zde bude John McFall, britský paralympijský atlet a člen záložního oddílu astronautů ESA.

Stylové oblečení je vítáno. Letošním tématem je Sci-fi se stává realitou (Science Fiction Gets Real), což má za cíl zdůraznit kterak vědecká fikce inspirovala vědce a techniky k tomu, aby se přidali k ESA. A aby proměnili imaginární koncepty do vědeckých faktů.

Návštěvníci budou mít unikátní příležitost spatřit připravovanou misi ESA do hlubin vesmíru před startem: zkouškami v testovací části ESTECu v současnosti prochází sonda Hera, která je součástí planetární obrany a která se v příštím roce vydá k asteroidu Dimorphos.

Koncem září bude publikovaný úplný program s přehledem atrakcí, událostí a přednášek.

Den otevřených dveří ESA se koná jako součást kosmického týdne NL Space Campus, a to v partnerství s holandským Víkendem vědců.

Celoročně otevřené návštěvnické středisko Space Expo se na dni otevřených dveří bude také podílet: připraví celou řadu aktivit a bude oslavovat i umění a kulturu ve vědě a vesmíru.

Astronaut André Kuipers oficiálně odstartuje program NL MOONSHOTS ’24, který připravuje Nizozemská kosmická kancelář: životní cesta otevřená všem studentským průkopníkům s bydlištěm v Nizozemsku, kteří dostanou možnost přicházet s bláznivými nápady spojenými s vesmírem.

Dne otevřených dveří ESA se Nizozemsku každoročně účastní tisíce návštěvníků. Nedělnímu Dni otevřených dveří předchází Den otevřených dveří pro osoby s omezením v sobotu, který jim umožňuje prozkoumat rozlehlé místo svým vlastním tepem – protože vesmír je pro každého.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky