Datum do diáře: Den otevřených dveří ESA 2023 v Nizozemsku

Sdílet:


Zapamatujte – nebo lépe někam si poznačte – datum 8. října. V tento den se bude v technickém srdci ESA v nizozemském Noordwijku konat Den otevřených dveří ESA. Registrace, která je nezbytnou podmínkou účasti, se otevře před koncem léta. Sledujte tak tyto webové stránky a sociální sítě ESA, kde se včas objeví další detaily.

Půjde již o dvanáctý ročník akce Den otevřených dveří ESA v Nizozemsku. Místem konání je ESTEC (European Space Research and Technology Centre), což je největší kosmické středisko v Evropě. Zde bude příležitost potkat se s kosmickými inženýry i astronauty, stejně jako na vlastní oči spatřit skutečný vesmírný hardware.

Letošním tématem je „Sci-fi se stává realitou“ (Science Fiction Gets Real). Zdůrazní, kterak vědecká fikce inspirovala vědce a inženýry k tomu, aby se přidali k ESA a aby proměnili původně imaginární koncepty v realitu.

Den otevřených dveří ESA se koná v rámci vesmírného týdne NL Space Campus, je také partnerem holandské iniciativy Weekend van de Wetenschap (Víkend vědců).

Celoročně otevřené návštěvnické středisko ESTECu Space Expo bude v rámci Dne otevřených dveří samozřejmě také zpřístupněno. Nachystána je celá řada akcí oslavujících umění a kultury vědy a vesmíru.

Ve stanu NL Space bude prezentována špičková práce realizovaná holandským kosmickým sektorem. Nizozemská kosmická kancelář (Netherlands Space Office, NSO) zde zahájí svoji novou iniciativu Moonshots NL ’24, která nabídne holandským studentům šanci podílet se na projektech kosmického průzkumu společně se skutečnými astronauty.

Dnů otevřených dveří ESA se každoročně v Nizozemí účastní tisíce návštěvníků. Nedělnímu Dni otevřených dveří pro nejširší veřejnost předchází sobotní Den otevřených dveří pro osoby s postižením. V tento den mohou středisko navštívit lidé se zdravotním omezením a naplno si jej užít v klidu a svým tempem – protože vesmír je přece pro každého!

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky