Další tři servisní moduly pro program Artemis budou vyrobeny v Evropě

Sdílet:


ESA podepsala nový kontrakt se společností Airbus na výrobu tří dalších servisních modulů ESM (European Service Modules) pro kosmickou loď NASA Orion. Tyto lodě budou létat s astronauty na lunární stanici Gateway  na Měsíc, a to jako součást programu Artemis.

S těmito servisními moduly ESM – společně s trojicí dalších, která už je ve výrobě – ESA zajišťuje, že program NASA Artemis bude pokračovat v zajištění udržitelné přítomnosti na Měsíci a kolem něj v rámci mezinárodní spolupráce. Tři nové moduly budou integrované v Brémách, přičemž komponenty a hardware budou vyrobeny a dodány firmami z deseti zemí napříč celou Evropou.

Moduly ESM budou využité při letu astronautů k Měsíci. Moduly jsou zdrojem energie pro loď Orion, které dodávají pohonné systém a zásoby pro astronauty, aby měli odpovídající životní podmínky.

Ředitel pilotovaného a robotického průzkumu v ESA David Parker k uzavřenému kontraktu uvádí: „Tento kontrakt zdvojnásobuje evropský závazek na dodání klíčového hardware, bez něhož není možné posílat posádky v lodi Orion k Měsíci. Společně s dalšími prvky, které stavíme pro lunární stanici Gateway, nám zajišťuje místa pro astronauty ESA při průzkumu Sluneční soustavy. Kromě toho přinášíme do Evropy zaměstnanost a technologické know-how.“

„Evropa vstoupila do nové dekády průzkumu,“ uvádí vedoucí oddělení kosmického průzkumu ve společnosti Airbus Andreas Hammer. „Výroba šesti servisních modulů ESM pro Orion je podnikem, jaký nemá srovnání. Airbus uvolní své nejlepší kapacity na práci na tomto fenomenálním zařízení, přičemž tato nová dohoda může umožnit realizovat řadu budoucích lunárních misí skrze mezinárodní partnerství. Evropa je silný a spolehlivý partner na misích NASA Artemis a modul ESM pro loď Orion představuje kritický příspěvek k tomuto projektu.“

Servisní modul ESM je válec o stejné délce i průměru: 4 m. Má kvarteto panelů slunečních baterií o rozpětí 19 m, které generují dostatek energie pro dvě běžné domácnosti. Servisní modul může natankovat až 8,6 t pohonných látek pro jeden hlavní a 32 menších motorů. Stejně tak poskytne posádce základní prvky pro zajištění životních podmínek: vodu, kyslík nebo reguluje tepelný režim celé lodi.

První bezpilotní testovací let lodi Orion s modulem ESM nazvaný Artemis I by měl odstartovat snad již koncem letošního roku, přičemž loď aktuálně prochází v Kennedyho kosmickém středisku NASA na Floridě tankováním. Další mise Artemis II už ponese astronauty k Měsíci a zpět, přičemž ESM pro ni prochází závěrečnou fází integrace v Brémách. S misí Artemis III plánuje NASA přistát s první ženou a dalším mužem na Měsíci.

Moduly, na které byl nyní podepsaný kontrakt, jsou určené pro mise Artemis IV až VI. První dva z těchto tří modulů představují evropský příspěvek k mezinárodní lunární stanici Gateway.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky