Czech Space Week 2022

Sdílet:V Praze se otevírá výstava Czech Space u příležitosti konání European Space Week

Ve dnech 3.- 6. října 2022 proběhne European Space Week (EUSW), hlavní evropská událost kosmického průmyslu, kterou v letošním roce v Praze pořádá Evropská komise a Agentura Evropské unie pro kosmický program pod záštitou českého předsednictví v Radě Evropské unie a ve spolupráci s Ministerstvem dopravy ČR a hlavním městem Prahou. V rámci této akce budou moci všichni návštěvníci navštívit také výstavu Czech Space.


Špičky evropského kosmického průmyslu v Praze

Do Prahy tak míří celá kosmická komunita Evropské unie – počínaje autory kosmických strategických plánů přes start-upy, dodavatele, zástupce veřejné správy, investory až po fanoušky vesmírných aktivit.

Akce, kterou bude čtyři dny hostit Výstaviště Praha, bude nabitá prezentacemi, panelovými diskusemi a vystoupeními významných tuzemských i evropských řečníků. Mezi nimi nebudou chybět například evropský komisař pro vnitřní trh Thierry Breton, místopředseda vlády ČR pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj ČR Ivan Bartoš, ministr dopravy Martin Kupka, poslanec Evropského parlamentu a člen Výboru pro průmysl, výzkum a energetiku (ITRE) Cristian Silviu Bușoi, výkonný ředitel EUSPA Rodrigo da Costa či primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.


Czech Space – česká stopa na ESW

Nejviditelnější českou stopou na ESW je výstava Czech Space, kterou připravila agentura CzechInvest ve spolupráci s Ministerstvem dopravy. Na výstavě v Křižíkových pavilonech na Výstavišti Praha se tak představuje Czech Space Team – platforma pro aktivní hráče z řad statní sféry a jejich partnery ze soukromého sektoru, kteří chtějí české kosmické aktivity posouvat dopředu a podílet se na jejich rozvoji v České republice. Cílem Czech Space Teamu je pomáhat s úspěšnou realizací Národního kosmického plánu, mimo jiné se zajištěním vysoké úrovně povědomí o kosmických aktivitách, a to zejména z pohledu významu kosmických aktivit a jejich přínosů pro jednotlivce i celou společnost.

Czech Space Team stojí za provozem Českého kosmického portálu, Czech Space News a v neposlední řadě za organizací nejvýznamnější akce v oblasti kosmických aktivit, kterou je festival Czech Space Week.

Výstava si klade za cíl představit český kosmický sektor návštěvníkům ESW. Má podobu 15 tištěných panelů, které představují milníky vývoje českého vesmíru, účast České republiky na kosmických misích a také největší vesmírné úspěchy komerčních zástupců českého průmyslu – letošních partnerů tuzemských podzimních kosmických aktivit – společností TRL Space Systems, Honeywell, OHB Czechspace, ATC Space, CGI, Advacam, Czech Space Alliance, Groundcom, Stratosyst, VZLÚ a Uneeqly.
Výstava bude otevřena a přístupna všem návštěvníků po celou dobu konání ESW.

Vernisáž výstavy Czech Space

Slavnostní zahájení výstavy proběhne v pavilonu C v úterý 4. října 2022 od 15.00 za účasti evropského komisaře pro vnitřní trh Thierry Bretona, místopředsedy vlády ČR pro digitalizaci a ministra pro místní rozvoj ČR Ivana Bartoše a vedoucího české kosmické delegace za Ministerstvo dopravy Václava Kobery.


Hlavním tématem ESW bude Kosmický program EU

Nejdiskutovanějším tématem setkání kosmických představitelů bude nový kosmický program Evropské unie přijatý v roce 2021, který má za cíl vybudovat dynamičtější, inovativnější a odolnější evropský kosmický ekosystém. Skládá z několika stěžejních složek:

  • Copernicus: evropský program pozorování Země, který se zabývá šesti oblastmi: země, moře, atmosféra, změna klimatu, mimořádné události a bezpečnost
  • EGNOS: evropský regionální systém družicového pokrytí, který slouží ke zlepšení výkonnosti systémů GPS a Galileo.
  • Galileo: evropský globální družicový navigační systém
  • GOVSATCOM: program EU pro vládní družicovou komunikaci zaměřený na poskytování bezpečných a nákladově efektivních komunikačních kapacit pro mise a operace kritické z hlediska bezpečnosti a zabezpečení
  • SSA: Space Situational Awareness znamená komplexní přístup k hlavním vesmírným nebezpečím, včetně srážek družic a kosmického odpadu, jevů kosmického počasí a objektů v blízkosti Země

V rámci ESW se mohou všichni návštěvníci setkat i se zastoupením hlavních evropských vystavovatelů – ESSP SAS, Copernicus SEA, Copernicus ECMWF, ESA, Spaceopal, Copernicus Marine Service či SatCen. Probíhat bude také řada doprovodných akcí, mezi kterými je například demonstrace technologií, které jsou využívány při provozu unijních družicových systémů, např. dronů či autonomních vozidel.


Evropské ženy ve vesmíru

Ve středu 5. října proběhne v hale D Křižíkových pavilonů tradiční akce Women in Space, tentokrát v evropském pojetí. Hlavním tématem bude diskuze nad překážkami, s nimiž se ženy setkávají, pokud si pro svou kariéru zvolí kosmický průmysl. Počet žen zaměstnaných v mezinárodním kosmickém průmyslu totiž představuje jen přibližně 20 % pracovní síly, což je zhruba stejný podíl jako před 30 lety.

V diskusi u kulatého stolu na podporu zapojení žen do vesmírného sektoru vystoupí jako řečníci například Pascale Ehrenfreundová, prezidentka Mezinárodní astronautické federace IAF, Luisella Giulicchi, prezidentka organizace Women in Aerospace či Petr Kapoun, CEO a zakladatel společnosti TRL Space Systems.

Více informací naleznete na ESW webu.European Space Week hostí hlavní město Praha, kde sídlí centrála EUSPA, a které je v kosmickém sektoru aktivní prostřednictvím podpory kosmických start-upů a propagace využívání kosmických technologií, dat a aplikací v různých oblastech (např. v oblasti bezpečnější veřejné dopravy nebo monitorování zeleně). Praha chce dále navázat na svou staletou tradici pozorování a výzkumu vesmíru, kterou v současnosti reprezentuje Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy, jež v červnu 2022 vypustila vlastní družici určenou pro vzdělávací účely.

Navštívit ESW na Výstavišti Praha může zdarma každý od 3. do 6. 10. 2022. Stačí se zaregistrovat na webu ESW, kde najdete i všechny další podrobnosti k programu či vystoupeních.


Výstava „KOSMICKÉ AKTIVITY V ČESKU“ ve Sněmovně

Ještě než se otevřou brány European Space Week, máte možnost navštívit výstavu Kosmické aktivity v Česku, která se koná v budově Poslanecké sněmovny, Sněmovní 4, Praha 1, v sále Státní akta. Informační panely jsou doplněny o ilustrace Kristián Mensy, alias Mr. Krisse, českého tanečníka, ilustrátora a herce, který byl zařazen magazínem Huffington Post do žebříčku 20 nejnadanějších inovátorů mladé generace z celého světa.

Vernisáž výstavy spojená s konferencí se koná v pondělí 3. října 2022 od 12.30. Na programu jsou krátká vystoupení zástupců Vlády ČR, mezi kterými nebudou chybět ministr dopravy Martin Kupka, ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová či ministr školství, mládeže a tělovýchovy Vladimír Balaš. Ke vstupu do budovy Poslanecké sněmovny je třeba mít průkaz totožnosti a svou účast potvrdit na adrese adriana.chochelova(at)stan.cz.


ORGANIZÁTOŘI EUROPEAN SPACE WEEK

Rubriky