Čtvrtý výstup do otevřeného prostoru pro misi Alpha

Sdílet:


Kosmonaut ESA Thomas Pesquet a japonský astronaut Akihiko Hoshide opustili Mezinárodní kosmickou stanici a v neděli 12. září se vydali na kosmickou vycházku.

Výstup do otevřeného prostoru je součástí širší modernizace slunečních baterií ISS: dojde k instalaci nové generace rolovacích panelů přes stávající sadu, neboť tato se blíží konci své užitečné životnosti.

Výstup začal ve 14:30 h středoevropské času (12:30 h GMT), když byla dvojice kosmonautů připravena opustit přechodovou komoru Quest. Během výstupu Thomas Pesquet a Akihiko Hoshide připravili nosník P4 na instalaci nových panelů slunečních baterií, které dorazí na nákladní zásobovací misi v roce 2022.

Thomas Pesquet je zkušený veterán z několika kosmických vycházek: jen během stávající mise absolvoval už tři, během nichž pomohl instalovat dvojici nových panelů slunečních baterií. Další dvě kosmické vycházky uskutečnil během své první mise Proxima v roce 2017. Akihiko Hoshide také není žádným nováčkem: uskutečnil tři výstupy do otevřeného prostoru během svého pobytu na Mezinárodní kosmické stanici v roce 2012. V současnosti je navíc velitelem ISS: tuto pozici později přenechá právě svému „vycházkovému“ partnerovi Thomasi Pesquetovi.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky