Chytrá navigace na NAVISP Industry Days

Sdílet:


Přední evropské společnosti a výzkumné instituce pracující na pozičních, navigačních a časových službách (Positioning, Navigation, Timing – PNT) se setkaly v polovině června v technickém středisku ESA v Nizozemsku na letošních Průmyslových dnech NAVISP (NAVISP Industry Days). Ty jsou zaměřené na nejnovější vývoj ESA v inovacích v navigaci.

NAVISP (Navigation Innovation and Support Programme) je program ESA zaměřený na navigační techniky mimo systémy Galileo a EGNOS. Je do něj přitom zapojeno mnoho stejných inženýrů, kteří vedli už vývoj vlastní evropské družicové konstelace. Nyní pracují v evropském průmyslu a akademickém sektoru na nových myšlenkách.

Zhruba 130 osob se zúčastnilo dvoudenní akce, která pokrývala desítky z více než 200 projektů NAVISP dosud schválených. Krom účasti na přednáškách měli účastníci příležitost se setkat a jednotlivá témata probrat ve výstavní části akce, kde byly k vidění produkty a kusy hardware: od chytrých telefonů se zvýšenou přesností družicové navigace až po chytré drony získávající navigační data.

Během Průmyslových dnů byl neustále zdůrazňován význam inovací pro konkurenceschopnost, aby se společnosti mohly přizpůsobit rychlým technologickým změnám v rostoucím sektoru PNT. Ten už dnes představuje deset procent evropské ekonomiky.

Společnosti se vždy snaží cílit na ziskové trhy a v oblasti navigačních plus alternativních PNT řešení je vždy vysoká přidaná hodnota. NAVISP je přitom důležitým činitelem pro představení inovativních PNT technologií. A navíc také pro jejich představení společnosti. Program například zahrnuje také výzkum bezpečné letecké a pozemní navigace v kontextu městského prostředí: od autonomních dronů až po asistovaná nebo zcela autonomní vozidla všech typů na silnicích, železnicích nebo vodních cestách.

„Síla NAVISP spočívá v podpoře všech typů aktérů, od začínajících firem přes malé a střední podniky až po velké firmy, stejně jako pro společnosti v dalších sektorech, které rozpoznaly přidanou hodnotu PNT řešení,“ komentuje manažer programu NAVISP Pierluigi Mancini.

„To znamená hrát roli v pokročilém výzkumu a vývoji produktů, stejně jako v komercionalizaci s cílem široce posílit a podpořit evropský průmysl při řešení technologických, obchodních a regulačních rizik.“

Na Průmyslových dnech bylo zdůrazněno mnoho různých projektů z rozličných oblastí trhu v různých bodech hodnotového řetězce: od zařízení po leteckou mobilitu po nové technologie pro silniční dopravu a další infrastrukturu, od podpory námořní navigace až po vývoj inovativních PNT družic, stejně jako studie pro kvantové PNT či předpovídání počasí založené na kolaborativním crowdsourcingu.

Vysoký navigační potenciál aktivit NAVISP byl podtržený faktem, že dva nové programy ředitelství navigace ESA prosazované pro Radu ESA na ministerské úrovni chystanou na letošní listopad – demonstrace služeb PNT na nízké oběžné dráze a mise GENESIS pro přesné měření Země – mají svůj původ v  projektech NAVISP.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky