Česká firma Toseda dodává tepelné vodivé systémy do evropských družic

Sdílet:


TOSEDA vyvinula v rámci ESA programu NEOSAT v letech 2017-2022 celkem 4 typy tepelně vodivých materiálů určených pro odvod nežádoucího tepla generovaného elektronickými jednotkami nebo bateriemi, kterými jsou osazeny satelity. Tyto nové materiály byly v závislosti na určené aplikaci formulovány jako elektricky vodivé a elektricky nevodivé systémy a jsou dostupné ve formě elastomerních folií a past. V rámci projektu bylo dosaženo vysoké technologické úrovně 7 a nově vyvinuté systémy TOSEDA splnily všechny požadavky letové kvalifikace. Průmyslové ověření bylo uskutečněno ve spolupráci s klíčovým výrobcem satelitů, francouzským Thales Alenia Space. Letos v dubnu proběhl v TOSEDA úspěšně audit výroby těchto tepelně vodivých materiálů velkým výrobcem satelitů.

V porovnání s komerčními referenčními systémy dosahují TOSEDA materiály výrazně vyšších tepelných vodivostí, poskytují mnohem lepší přilnavost k substrátům a nižší relaxaci při tlakovém zatížení. Elektricky nevodivý typ tepelně vodivé pasty navíc nevykazuje nežádoucí separaci fází, která je typická u komerčních systémů. TOSEDA tepelně vodivé materiály jsou proto mnohem účinnější, usnadňují jejich aplikaci a minimalizují riziko selhání nebo poškození baterií a elektronických jednotek satelitů.

Od druhé poloviny 2022 započal Thales Alenia Space postupnou náhradu dosavadně používané komerční tepelně vodivé pasty za elektricky nevodivý typ pasty 4SPACE TOSEDA® Paste 149-3 vyvinutý společností TOSEDA. Tepelně vodivé materiály vyvinuté společností TOSEDA jsou pro kosmický průmysl atraktivní nejen díky unikátním vlastnostem, ale také konkurenční ceně. Dalšími výrobci satelitů, které projevili zájem o tyto nové materiály jsou britský Airbus, švýcarská společnost APCO Technologies nebo kanadský MDA. V oblasti vývoje speciálních polymerních a nanokompozitních materiálů se bezesporu jedná o obrovský úspěch nejen pro společnost TOSEDA, ale i pro český kosmický průmysl.

Díky unikátním vlastnostem lze předpokládat, že vyvinuté tepelně vodivé materiály naleznou velmi široké uplatnění nejen v kosmickém průmyslu, ale také v řadě dalších průmyslových odvětvích zahrnujících elektroniku, letectví, automotive apod.

Více na http://www.toseda.cz/

Zdroj: Toseda s.r.o.

Rubriky