Byla vypuštěna družice JoeySat, která je schopná měnit vysílací pásmo

Sdílet:


Do vesmíru se vydala pokročilá širokopásmová družice, která bude demonstrovat 5G připojení příští generace poskytováním vysokorychlostních internetových služeb.

Družice schopná měnit vysílací pásmo, která je pojmenovaná JoeySat po klokaním mláděti, bude využitá pro spojení tisíců lidí na lodích na mořích, v letadlech nebo při dalekých cestách.

Na nízkou oběžnou dráhu se vydala 20. května na palubě rakety Falcon 9 společnosti SpaceX z kosmodromu Vandenberg (Kalifornie).

Družice schopná přepínat paprsky může rychle měnit jejich zaměření mezi různými lokalitami, což dovolí jednomu satelitu obsluhovat zákazníky žijící a cestující v rozlehlých geografických oblastech. Podobné družice také mohou upravovat sílu svého signálu nebo pružně reagovat na měnící se poptávku. A to například v nouzových situacích, kdy potřebuje mnoho lidí komunikovat mezi sebou navzájem.

Družice JoeySat, která byla vyvinutá v rámci partnerského programu Sunrise mezi ESA a telekomunikačním operátorem OneWeb za podpory UKSA (UK Space Agency), bude demonstrovat klíčové technologie pro budoucí generaci satelitů OneWeb.

Plně digitální a nejmodernější komunikační vybavení družice JoeySat bylo vytvořeno s pomocí standardních komerčně dostupných komponent a „štíhlého“ stylu řízení za méně než rok od okamžiku, kdy byla podepsána smlouva mezi ESA a společností OneWeb.

Jeho pokročilé digitální komunikační vybavení vyrobila firma Satixfy z Velké Británie. Ve Velké Británii byly provedeny i předletové testy satelitu.

Technický ředitel společnosti OneWeb Massimiliano Ladovaz k tomu uvedl: „Družice JoeySat odráží duch inovace a spolupráce ve vesmíru a slibuje, že umožní OneWebu zlepšovat výkon a kapacity na poli vysokorychlostní družicové komunikace s nízkou latencí. Inovace stojící za projektem JoeySat by nebyla možná bez pomoci ESA a UKSA, takže bychom jich chtěli poděkovat za jejich neocenitelnou pomoc.“

Generální ředitel UKSA Paul Bate doplňuje: „JoeySat společnosti OneWeb představuje zásadní převrat pro družicovou komunikaci, neboť nabízí šanci změnit životy lidí skrze spolehlivé spojení, ať už to znamená lepší širokopásmové služby v odlehlých oblastech nebo schopnost pružněji reagovat na nouzové situace.“

„Coby součást naší priority připravovat mise a kapacity pro náš rostoucí kosmický sektor investovala UKSA více než 50 miliónů liber do tohoto projektu. Financovala jak inovativní technologii stojící za vznikem projektu JoeySat, tak vývoj širšího ekosystému, který zajistí spolehlivé a udržitelné služby.“

Výkonný ředitel pro telekomunikace a integrované aplikace v ESA Javier Benedicto k tomu dodává: „Partnerské projekty ESA maximalizují přínos pro agilní kosmické firmy zásluhou efektivního společného řízení, které vychází z ověřených komerčních „best practices“. Demonstrátor JoeySat pro budoucí generaci konstelace OneWeb je ukázkovým příkladem této spolupráce.“

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky