Brněnská společnost G.L.Electronic s.r.o. se stane součástí významného inovativního projektu Triton-X

Sdílet:


Brněnská společnost G.L.Electronic s.r.o. se stane součástí významného inovativního projektu Triton-X, zaměřeného na implementaci cenově dostupných konstelací smallsat na nízké oběžné dráze Země.

Společnost G.L. Electronic loni podepsala smlouvu s OHB LuxSpace na poskytování vývoje, výroby a testování kabelových svazků pro Triton-X Heavy Platform.

„Víceúčelová, škálovatelná a výkonná platforma Triton-X se má stát předním komerčním produktem pro zákazníky po celém světě, který umožní cenově dostupné regionální a globální mikrosatelitní systémy. Kabelové svazky G.L. Electronic představují vhodnou kombinaci pro řešení LuxSpace Triton-X tím, že zajišťují životně důležitou konektivitu mezi satelitními zařízeními,“ vysvětluje produktový manažer Jan Novotný.

Tyto nové, cenově dostupné, všestranné a modulární mikrosatelitní platformy Triton-X umožňují snadné přizpůsobení různým misím, jako je např. pozorování Země, telekomunikace a SIGINT či služby na oběžné dráze.

Produktová řada platformy Triton-X pro malé satelity je nabízena ve třech hmotnostních třídách: Light (L) / Medium (M) / Heavy (H). Tyto lehké, střední a těžké, vysoce modulární a flexibilní platformy jsou založeny na společné sadě kvalifikovaných produktů zajišťujících jednorázové náklady na inženýrství. V rámci stejné třídy je pak možné zvolit doplňkovou výbavu z katalogu Triton-X za účelem doladění designu zvolené platformy Triton-X podle konkrétních požadavků zákazníka. To znamená nízké opakující se náklady s efektivními výrobními, montážními a testovacími procesy optimalizovanými pro rychlé uvedení na trh.

Hmotnost platformy Triton-X Heavy se bude pohybovat od 130 do 200 kg s nosností až 90 kg.

V čistých výrobních prostorách třídy ISO8 se G.L. Electronic podílí na vývoji platformy Triton-X Heavy tím, že zajišťuje kompletní výrobu všech kabelových svazků, včetně jejich návrhu a testování. Tyto svazky seskupují napájení, signál, komunikační kabely a všechny potřebné senzory.

„Následně plánujeme dodávat kabelové svazky pro všechny budoucí platformy Triton-X v rámci „dlouhodobého obchodního vztahu“ s OHB LuxSpace,“ dodává generální ředitel G.L. Electronic Luděk Graclík.

V současné době společnost nakupuje materiál pro výrobu a probíhají další přípravy. Celý koncept Triton-X sleduje přístup New Space umožňující zásadně nižší náklady na díly a materiály svazků a také jejich snadnější dostupnost na trhu, což zvyšuje efektivitu sériové výroby za nejkratší dobu uvedení na trh. Triton-X jako takový otevírá nové perspektivy a vytváří prostor pro komerční aplikace.

Očekává se, že platforma Triton-X bude připravena pro komerční použití v polovině roku 2023.

Zdroj: G.L. Electronic

Rubriky