Astronauti ESA Sophie Adenotová a Raphaël Liégeois poletí na ISS

Sdílet:


Astronauti ESA Sophie Adenotová a Raphaël Liégeois byli jmenováni do svých prvních misí na Mezinárodní kosmickou stanici (International Space Station, ISS), které jsou v současné době plánované na rok 2026. Tento významný mezník oznámil generální ředitel ESA Josef Aschbacher v Bruselu.

Generální ředitel ESA k tomu uvedl: „Jmenování Sophie Adenotové a Raphaëla Liégeoise jako příštích astronautů ESA vydávajících se na Mezinárodní kosmickou stanici představuje významný mezník pro ESA a její oddíl astronautů 2022. Jde o hmatatelný výsledek našeho závazku mít v mezinárodním kontextu silnou evropskou přítomnost. Vzhledem k tomu, že se průzkumné aktivity rozvíjejí bezprecedentním tempem, tak vyslání dvou čerstvě vystudovaných astronautů ESA do vesmíru je kritickým bodem na cestě k zachování evropského know-how, zajištění dlouhodobého evropského podílu na probíhajících programech jako je Artemis, stejně jako na dalších budoucích programech pilotovaných letů a průzkumu.“

Sophie Adenotová a Raphaël Liégeois jsou členy nejnovější skupiny astronautů ESA vybrané v roce 2022. Nedávno dokončili základní jednoletý výcvik, který byl formálně završený slavností 22. dubna v Evropském středisku astronautů (European Astronaut Centre, EAC) v Německu.

Jmenování Sophie Adenotové a Raphaëla Liégeoise jako prvních dvou astronautů z oddílu ESA 2022 znamení zahájení dalších dlouhodobých letů na Mezinárodní kosmickou stanici. S tím, že Sophie Adenotová poletí první, Raphaël Liégeois jako druhý.

„Se jmenování Sophie Adenotové a Raphaël Liégeoise do expedic na ISS jsme svědky uskutečnění jejich celoživotních snů a tužeb, které symbolizují jak jejich osobní úspěchy, tak společnou práci týmu, který je připravil v Evropském středisku astronautů,“ poznamenává ředitel pilotovaného a robotického průzkumu v ESA Daniel Neuenschwander. „Dnes tyto dvě úžasné osobnosti zastupují ESA jako spolehlivého partnera na palubě kosmické stanice a ztělesňují konkurenceschopnost ESA.“

Sophie Adenotová se narodila v roce 1982 ve Francii, přičemž je inženýrka, zkušební pilotka vrtulníků a plukovnice francouzského letectva. „Je to obrovská čest být vybrána pro tuto misi! Jsem absolutně nadšená, že mohu být na cestě, která mi umožní podílet se na vědeckém výzkumu a průzkumu na palubě Mezinárodní kosmické stanice. Budu reprezentovat Francii a Evropu, přičemž ESA dá tomuto dobrodružství zcela novou dimenzi.“

Raphaël Liégeois se narodil v roce 1988 v Belgii a před příchodem k ESA pracoval v neurovědách a biolékařském výzkumu. „Před pouhým měsícem jsme se všichni setkali, abychom oslavili zakončení našeho základního výcviku a nyní mám šanci vydat se na misi na ISS. Už se nemůžu dočkat, až se vypořádám s touto nacházející výzvou a až budu moci na oběžné dráze zastupovat barvy Belgie a ESA!“

S tím, jak postoupí do dalších fází předletového a na misi orientovaného výcviku, tak oba kandidáti prohloubí své znalosti získané během základního výcviku. Navštíví všechna partnerská zařízení, aby se co nejlépe připravili na svoji misi, stejně jako se budou zaměřovat na konkrétní úkoly a experimenty, které bude třeba ve vesmíru vykonat.

Během své mise na kosmickou stanici uskuteční astronauti ESA mnoho vědeckých experimentů, mnoho z nich připravených v Evropě. Dále se budou věnovat lékařskému výzkumu, podílet se na dálkovém průzkumu Země a zapojí se do operačních a údržbářských úkonů spojených s provozem kosmické stanice.

Všichni členové nejnovějšího oddílu astronautů ESA (Sophie Adenotová, Pablo Álvarez Fernández, Rosemary Cooganová, Raphaël Liégeois a Marco Sieber) jsou nyní k dispozici pro letové nominace. ESA zamýšlí všech pět nových astronautů postupně poslat do roku 2030 na Mezinárodní kosmickou stanici.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky