Astronaut Marcus Wandt poletí na ISS na třetí misi Axiom Space

Sdílet:


Projektový astronaut ESA Marcus Wandt ze Švédska se vydá na Mezinárodní kosmickou stanici jako člen komerční posádky Axiom Mission 3 (Ax-3). Poletí nejdříve v lednu 2024.

Společnost Axiom Space oznámila jména čtyř členů posádky, kteří stráví až 14 dní na palubě kosmické stanice během mise Ax-3. Marcus Wandt bude zastávat funkci letového specialisty. Velitelem letu bude šéfastronaut firmy Axiom Michael López-Alegría, který má dvojité občanství: americké a španělské.

Ax-3 bude první komerční pilotovaná mise, v jejíž posádce bude přítomný astronaut ESA. Mise Marcuse Wandta nese název Muninn a je realizována za podpory ESA a Švédské národní kosmické agentury (SNSA, Swedish National Space Agency).

„ESA podporuje novou generaci kosmických průzkumníků, která využívá komerční přístup do vesmíru s novými nápady, koncepty a vědeckými cíli. Mnohem univerzálnější přístup do vesmíru pro Pozemšťany podpoří evropskou ekonomiku a znalostní bázi přesahující naši planetu,“ konstatuje ředitel pilotovaného a robotického průzkumu v ESA Daniel Neuenschwander.

Dalšími dvěma členy mise Ax-3 jsou plukovník italského letectva Walter Villadei, který zastává pozici pilota, a Alper Gezeravci z Turecka působící jako letový specialista.

Marcus Wandt, Walter Villadei a Alper Gezeravci za sebou mají bohaté letové zkušenosti, neb všichni sloužili v leteckých silách svých zemí. Marcus Wandt pracoval jako zkušební a stíhací pilot ve Švédských leteckých silách.

„Posádka mění paradigma toho, kterak vlády a kosmické agentury získávají přístup a těží z výhod mikrogravitace. Mise Ax-3 bude přelomová z hlediska pozice evropských národů na rodícím se komerčním kosmickém průmyslu,“ konstatuje Michael López-Alegría, který je bývalým astronautem NASA a nyní velitelem mise Ax-1.

„Zásluhou Marcuse Wandta se Evropa poprvé spojuje s komerční kosmickou společností, aby realizovala let astronauta na Mezinárodní kosmickou stanici. ESA podporuje své členské státy, aby ukázala, že tyto rychle připravené krátkodobé mise mohou mít solidní vědecký přínos, dosah a vzdělávací potenciál v aktivitách STEM, stejně jako mít přesah pro život na Zemi,“ říká manažer programu ISS v ESA Frank De Winne.

Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX vyšle misi Ax-3 v lodi Crew Dragon (též SpaceX) na kosmickou stanici z Kennedyho kosmického střediska NASA na Floridě. Jakmile se dopravní loď s ISS spojí, bude mít Marcus před sebou až 14 dní, které věnuje mikrogravitačnímu výzkumu a vzdělávacím aktivitám.

Švédský astronaut nyní prochází výcvikovým programem, v jehož rámci se připravuje na život a práci v kosmu. Během něj musí splnit vysoké standardy vyžadované pro pilotované lety. Jeho příprava probíhá na různých místech v Evropě, USA, Kanadě a Japonsku.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky