Astronaut ESA Marcus Wandt se vrátil na Zemi po svém prvním kosmickém letu

Sdílet:


Po dvaceti dnech strávených ve vesmíru se projektový astronaut ESA Marcus Wandt vrátil zpět na Zemi v pátek 9. února ve 13:30 h GMT (14:30 h středoevropského času). Tím skončila jeho mise Muninn na Mezinárodní kosmickou stanici.

Marcus Wandt a posádka výpravy Axiom Mission 3 (Ax-3) se ve středu 7. února rozloučila se svými kolegy na orbitálním komplexu. Členem posádky ISS je i astronaut ESA a zároveň velitel stanice Andreas Mogensen. Bylo to poprvé v historii, co dva Skandinávci společně žili a pracovali ve vesmíru.

Posádka Ax-3 uzavřela průlez do lodi Dragon společnosti SpaceX dne 7. února ve 12:25 h GMT (13:25 h středoevropského času). O dvě hodiny později (ve 14:20 h GMT/15:20 h středoevropského času) se loď automaticky odpojila od kosmické stanice. Do té doby měl Marcus Wandt na svém kontě 288 obletů Země.

Marcus Wandt měl během mise funkci letového specialisty. Dalšími členy posádky byli pilot Walter Villadei (Itálie), letový specialista Alper Gezeravcı (Turecko) a velitel Michael López-Alegría (s dvojím občanstvím USA a Španělska).

Po provedení řady zážehů ke snížení oběžné dráhy vstoupila kosmická loď do zemské atmosféry a před přistáním do oceánu otevřela své padáky. Marcus Wandt s ostatními členy posádky přistál u pobřeží Floridy 9. února ve 13:30 h GMT (14:30 h středoevropského času). Cesta z kosmické stanice na Zemi trvala zhruba 47 hodin.

Marcus Wandt nyní poletí do Kolína nad Rýnem v Německu, kde jej bude monitorovat tým ESA věnující se kosmickému lékařství. Ten bude dohlížet na jeho readaptaci na pozemskou gravitaci v Evropském středisku astronautů (EAC, European Astronaut Centre) a ve středisku německé agentury DLR :envihab.

Marcus Wandt se vydal do vesmíru 18. ledna 2024. Během svého pobytu na kosmické stanici provedl přibližně dvacet evropských experimentů a strávil přes 100 hodin prováděním vědeckých a technologických demonstrací.

„Během téměř třítýdenního pobytu na kosmické stanici uskutečnil Marcus Wandt řadu experimentů s významným přínosem pro Švédsko a pro mezinárodní výzkum,“ uvedla po konci mise generální ředitelka Švédské národní kosmické agentury Anna Rathsmanová.

„V průběhu kosmického letu se podílel na udržení Švédska coby vedoucího národa v oblasti kosmických znalostí. Stejně tak se stal zdrojem inspirace v oblasti přírodních věd pro celou generaci Švédů,“ dodala.

„Švédský tah na branku a schopnost rychlého rozhodování je jádrem úspěchu mise Muninn. Mise Marcuse Wandta, která byla připravena v rekordním čase, ukazuje na evropskou agilitu a flexibilitu a připravenost na proměňující se prostředí kosmických letů,“ konstatuje ředitel ESA Josef Aschbacher.

„Tato mise plná prvenství diverzifikuje náš přístup do kosmického prostoru, urychluje důležité vědecké a výzkumné projekty a pomáhá získávat zkušenosti s novými partnery. Mise Muninn pomáhá připravit ESA a Evropu na budoucnost po Mezinárodní kosmické stanici,“ dodává Josef Aschbacher.

Mise Muninn vycházela z dědictví evropského výzkumu v několika oblastech vědy. Zjištěné informace pomohou formovat budoucí pilotovaný a robotický kosmický průzkum, přičemž zároveň zlepší technologický vývoj na Zemi.

Marcus Wandt například z vesmíru řídil skupinu robotů na Zemi, a to v rámci experimentu Surface Avatar. Tím evropské týmy získaly cennou zpětnou vazbu, která dovoluje vylepšit intuitivní rozhraní a dláždí cestu k budoucím robotickým teleoperacím.

Evropský astronaut také uskutečnil švédský experiment Orbital Architecture, který studoval změny v psychické i tělesné pohodě vyvolané životem v extrémním a uzavřeném prostředí.

Další švédský experiment studující nečekané přínosy mikrogravitace byl Memo BC. Marcus Wandt při něm umístil neurální kmenové buňky do zařízení ICE Cubes v evropském modulu Columbus, aby sledoval změny v jejich buněčných strukturách a genové expresi. Vědci se domnívají, že tento typ buněk by mohl podporovat přežití jiných buněk poté, co byly vystaveny mikrogravitaci.

Marcus Wandt také z vesmíru pořídil mnoho fotografií a použil 360° kameru k záznamu prohlídky kosmické stanice, kterou tam zpřístupnil globálnímu publiku a mladší generaci.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky