Astronaut ESA Andreas Mogensen se stal velitelem Mezinárodní kosmické stanice

Sdílet:


Astronaut ESA Andreas Mogensen se stal šestým Evropanem, který převezme velení Mezinárodní kosmické stanice.

Andreas Mogensen už je ve vesmíru skoro měsíc, přičemž svůj čas tráví prováděním vědeckých experimentů i technologických demonstrací, které připravili specialisté z celé Evropy: od pochopení toho, kterak se spí na oběžné dráze přes průběžné sledování zdravotního stavu až po fotografování blesků z oběžné dráhy.

Zatímco v těchto vědeckých úkolech bude pokračovat až do závěru mise, tak si k nim nyní přidá další. Stane se totiž velitelem Expedice 70 na Mezinárodní kosmické stanici. Andreas Mogensen přitom bude nejdéle sloužícím evropským velitelem na ISS, protože jím nyní bude po celý zbytek mise Huginn.

„Je skvělé mít Andrease Mogensena jako velitele ISS. Je šestým evropským astronautem v této roli, což je znakem uznání kvality evropských astronautů ze strany mezinárodních partnerů. Jsem šťastný, že vidíme evropské vedení v praxi, stejně jako Andrease Mogensena coby nejdéle sloužícího evropského velitele. Přeji mu a vůbec celé posádce Expedice 70 úspěšný a báječný čas na Mezinárodní kosmické stanici,“ komentuje ředitel pilotovaného a robotického průzkumu v ESA Daniel Neuenschwander.

V roli velitele kosmické stanice bude Andreas Mogensen zodpovědný za bezpečnost, zdravotní stav a dobrou náladu posádky, kterou zároveň musí směrovat ke společnému plnění úkolů. Stejně tak bude úzce spolupracovat s pozemními letovými řediteli na aktivitách a provozu ISS.

Během velení ISS Andreasem Mogensenem dorazí na stanici několik zásobovacích lodí a také komerční výprava Axiom-3, kdy členem její posádky bude projektový astronaut ESA Marcus Wandt. Bude to historicky poprvé, co se ve vesmíru budou nacházet dva Skandinávci.

K předání velitelského postu kosmické stanice dojde den před tím, než se současný velitel základny Sergej Prokopjev vrátí na Zemi. Předání velení je spojeno s tradičním ceremoniálem, kdy se celá posádka shromáždí. Následně končící velitel pronese rozlučkovou řeč a předá symbolický klíč od stanice budoucími veliteli – v daném případě Andreasi Mogensenovi. Také on pronese několik slov týkajících se jeho nové zodpovědnosti.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky