Artemis I se vrací na start

Sdílet:


Obří raketa SLS je na startovací rampě v Kennedyho kosmickém středisku (Florida) a připravuje se na start, při kterém vynese kosmickou loď Orion a jeho evropský servisní modul ESM (European Service Module). Pokus o start se uskuteční 16. listopadu v 7:04 h středoevropského času (1:04 h místního).

Artemis I je první z mnoha misí, kterými se vrátíme na Měsíc. Raketa má vyslat loď Orion k Měsíci, poté budou na řadě její zkoušky. Po splnění všech úkolů by se nakonec měla vrátit zpět na Zemi. Testován bude také servisní modul ESM, který dodává lodi elektrickou energii, zajišťuje orientaci, stabilizaci i motorické manévry, dále nese vodu, vzduch a zajišťuje tepelnou regulaci.

Na servisním modul ESM se podílelo více než dvacet firem z USA a členských států ESA. Zatímco první modul je na vrcholku rakety SLS, druhý vyrobený je jen 8 kilometrů daleko a už je spojován s dalším Orionem, který už má letět s posádkou na misi Artemis II. Třetí a čtvrtý jsou kompletovány v Brémách.

Program Artemis je má za cíl vybudovat základnu na povrchu Měsíce, ale i u něj. Moduly stanice Gateway, která má obíhat u Měsíce, jsou vyráběny v USA a Evropě. První evropský obytný modul vzniká v Turíně. Jeho start je plánován na misi Artemis IV.

První start programu Artemis je nepilotovaný, ale alespoň symbolické kosmonauty sebou bere. Jde o tři figuríny. Dvě na sobě mají více než 5600 senzorů a čidel, které mají měřit záření, kterému by byli případní lidští poutníci vystaveni. ESA dodala i dozimetr, aby zjistila úroveň radiace při cestě na Měsíc. Použity budou také údaje naměřené na Mezinárodní kosmické stanici.

Pokud mise Artemis I odstartuje plánovaného 16. listopadu, přistane Orion do vln Tichého oceánu 11. prosince. Evropský servisní modul se od lodi odpojí dříve a shoří v atmosféře.

Pokud nedojde ke startu 16. listopadu, je záložní vzletové okno k dispozici 19.listopadu. Aktualizace a další podrobnosti najdete na blogu Orion ESA (v angličtině). Start můžete sledovat živě na ESA Web TV.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky