Ariane 6 byla poprvé spatřena na rampě

Sdílet:


Nová kosmická raketa ESA Ariane 6 je připravována na sérii zážehů motoru. Prvním krokem bylo odsunutí mobilní budovy, která chrání raketu přímo na startovací rampě evropského kosmodromu ve Francouzské Guayaně.

Jak je patrné ze snímku pořízeného 22. června 2023, tak došlo k otevření dveří mobilní konstrukce a tato následně na kolejích odjela.

Operace, která trvala zhruba půl hodiny, byla zkouškou před sérií testovacích zážehů motoru Vulcain 2.1. Tyto budou provedeny přímo na startovací rampě coby součást probíhajících příprav na historicky první misi Ariane 6.

První odsunutí mobilní konstrukce – a její následný návrat na původní místo – také pomáhá ověřovat funkčnost pozemní infrastruktury Ariane 6.

Raketa Ariane 6 zachycená na snímku není určena k letu. Jde o testovací exemplář použitý k prověření montážních procesů, elektrických a palivových propojení, telemetrie a dalších prvků. Letové modely, včetně rakety, která uskuteční první misi Ariane 6, jsou vyráběné v Evropě hlavním dodavatelem, kterým je Ariane Group. Po přepravě do Francouzské Guayany jsou středový a horní stupně Ariane 6 sestavované horizontálně, pak přemístěny na startovací rampu a uvnitř mobilní konstrukce vztyčené na startovacím stole. Pak dojde k připojení pomocných motorů a vynášeného nákladu. Horizontální příprava základní části nosiče šetří čas i peníze a je v programu Ariane použita poprvé.

Ariane 6 je zcela nová raketa, která představuje nástupce Ariane 5 coby těžkého nosiče v evropské stáji kosmických dopravních systémů. Nezávislá schopnost dosažení kosmického prostoru je možná pouze díky těžké práci a zápalu tisíců talentovaných lidí. Týmu, který je označovaný jako „Space Team Europe“.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky