ONE3D Group a skupina QPAG vstupují do Spacemanic. Společně vytvoří silnou průmyslovou skupinu pro vesmírný průmysl

Sdílet:


Společnosti ONE3D Group a.s. a QPAG s.r.o. majetkově vstupují do společnosti Spacemanic CZ s.r.o., předního evropského vývojáře nanosatelitů a kosmických technologií. Tato strategická aliance propojuje technologicky pokročilé subjekty a vytváří unikátní průmyslový celek schopný dodávat komplexní řešení pro vesmírný sektor.

„Spojení se Spacemanic naplňuje naši vizi vlastních produktů a velkých satelitních konstelací.Chceme propojovat naše know-how v pokročilých výrobních technologiích s trendy v oblastimenších satelitů. Naše spojení také utvrdil společný projekt deployeru, díky kterému v rámci skupiny získáme kompletní produktové portfolio pro vypouštění satelitů na oběžnou dráhu“, uvádí člen představenstva ONE3D Group David Kadlčík.

Spacemanic má za sebou několik úspěšně realizovaných satelitních misí a je aktivním partnerem v mezinárodních projektech. Firma se specializuje na návrh, výrobu a integraci nanosatelitů včetně jejich vypouštění na oběžnou dráhu a operování. Díky novému partnerství s ONE3D Group a QPAG získává přístup ke špičkovému výrobnímu zázemí, rychlejším inovačním cyklům a lepší infrastruktuře pro růst.

„Toto spojení je pro nás přirozeným krokem k další profesionalizaci a expanzi na mezinárodní trhy,“ říká Jakub Kapuš, zakladatel a výkonný ředitel Spacemanic CZ. „Noví partneři přinášejí nejen stabilní technologické zázemí, ale především sdílenou vizi, jak propojit výzkum, vývoj a výrobu do jednoho funkčního a konkurenceschopného celku v rámci Evropy. Společně chceme učinit přístup do vesmíru rychlejším, cenově dostupnějším a dosažitelným pro široké spektrum zákazníků díky naší modulární družicové platformě. “

„Naším cílem je vybudovat silnou evropskou skupinu, která bude schopna dodávat kompletní řešení v oblasti nanosatelitů, pohonných systémů, ale také v oblasti vysoce

precizní odborné kontroly kvality a průmyslové automatizace, která je klíčová pro výrobu i testování těchto technologií. Tento projekt nám umožní využít naše silné stránky v oblastipokročilých kontrolních a měřicích technologií, k podpoře expanze na globální trhy asoučasně i k naplňování evropských strategických cílů v oblasti autonomie a technologické suverenity.“ dodává Tomáš Pavlík, majitel skupiny QPAG.

Vytvářená skupina si klade za cíl vybudovat soběstačný ekosystém pro vývoj a produkci vesmírných technologií. Společné kapacity umožní vývoj jak zákaznických nanosatelitů a standardizovaných platforem, tak specifických dílů a subsystémů jako jsou pohonné jednotky, struktury, elektronika a související služby. Tato fúze přichází ve chvíli, kdy evropský vesmírný sektor zažívá výrazný růst. Trh s nanosatelity a mikrosatelity překročil v roce 2024 hodnotu 4 miliard dolarů a podle odhadů analytiků má do roku 2030 dosáhnout hodnoty až 16 miliard dolarů. Evropský segment přitom roste rychlostí více než 20 % ročně a do budoucna se očekává, že bude hrát klíčovou roli v rámci obranných, telekomunikačních a environmentálních projektů. 

Evropa se zároveň snaží posílit svou strategickou autonomii v oblasti kosmických technologií. Právě v této dynamické oblasti nachází skupina ONE3D–QPAG–Spacemanic své místo. Vertikální integrace, od vývoje přes výrobu až po provozní podporu, přináší schopnost rychle reagovat na měnící se potřeby trhu i technologické trendy. Mezi hlavní výhody nové průmyslové skupiny patří možnost vývoje satelitních řešení na klíč, zkrácení výrobních cyklů díky aditivním technologiím, vyšší míra lokalizace výroby a schopnost operativního testování. Z pohledu zákazníků jde o výrazné zvýšení spolehlivosti a zkrácení doby uvedení produktu na trh. Společnost zároveň plánuje aktivní účast v evropských veřejných zakázkách a rámcových programech EU a ESA.

Nová skupina tak nejen reflektuje současné trendy na kosmickém trhu, ale aktivně je formuje. Díky spojení tří specializovaných firem vzniká komplexní hráč schopný konkurovat globálním jménům a zároveň naplňovat evropské strategické cíle v oblasti bezpečnosti, autonomie a technologické suverenity.

Zdroj: ONE3D Group

Rubriky