Observatoř Plato dostala většinu svých „očí“

Sdílet:


Montáž observatoře Plato Evropské kosmické agentury (ESA, European Space Agency) pokračuje: 24 z 26 kamer již bylo instalováno. Jakmile se dostane do kosmického prostoru, bude toto množství svých „očí“ používat k průzkumu velké části oblohy a pátrání po planetách zemského typu. Souběžně probíhá i montáž vlastní konstrukce sondy.

Práce na tom, aby observatoř Plato získala svých 26 citlivých oči se blíží v OHB (Německo) ke konci. Nyní už je na její optické lavici instalováno 24 kamer. S montáží zbývajících dvou se počítá v následujících týdnech.

Observatoř Plato bude používat všechny své kamery k pozorování nebe současně, aby mohla objevit exoplanety obíhající kolem hvězd podobných našemu Slunci. A mezi nimi hledat potenciálně obyvatelné světy.

„Je úžasné vidět pokrok, který jsme učinili od loňského roku, když práce na montáži kamer začaly: nyní, když je 24 kamer na svých místech, začíná Plato nabývat správného tvaru,“ komentuje projektový manažer mise Plato v ESA Thomas Walloschek.

„Tato činnost je jednou z nejkritičtějších při stavbě družice. Kamery jsou citlivé prvky, které musí být s mimořádnou přesností připevněny ke konstrukci družice. Jen tak může být zajištěno jejich přesné zarovnání.“

Pokročilé kamery jsou navrženy tak, aby zachytily i ty nejmenší změny v intenzitě světla hvězdy. Protože když planety prochází před svými hostitelskými hvězdami, mírně sníží světelný tok, který přijímáme. Zachycením a analýzou tohoto efektu ztlumení objeví Plato nové exoplanety.

Mise tak zásadním způsobem posune naše chápání hvězd. Ty nejsou pevné, ale chvějí se jako rosol. Monitorováním těchto „hvězdotřesení“ zakódovaných v jemných změnách jasnosti hvězd, nám Plato prozradí mnohé i jejich vnitřním fungování a stáří. Spojením pozorování mise Plato s pozorováním z pozemských teleskopů budou vědci schopni měřit velikosti a hmotnosti exoplanet.

Oči sondy Plato mají velmi široké pole záběru a jsou speciálně umístěné. Všech 24 „normálních“ kamer je aranžováno ve čtyřech skupinách šesti perfektně vyrovnaných prvků. Čtyři skupiny směřují k nebi v mírně odsazených směrech a v této sestavě tak mohou kamery pozorovat najednou zhruba 5 procent oblohy. Během své plánované životnosti má observatoř sledovat více než 200 tisíc hvězd.

Dvě rychlé kamery snímají části stejného pole jako kamery ostatní. Pořizují snímky extra rychle, aby monitorovaly nejjasnější hvězdy. Odesílají pak koordináty řídicímu systému sondy, který ovlivňuje její směrování.

Souběžně s prací na optické lavici dávají inženýři v OHB dohromady servisní modul observatoře Plato. Tato část sondy obsahuje počítače k řízení elektroniky kamer, stejně jako další kritické komponenty. Jde třeba o subsystému k řízení orientace a orbitálního pohybu, pohonu, distribuce energie, komunikace se Zemí a zajišťování přenosu dat.

Dalším kritickým krokem ve stavbě družice Plato bude spojení servisního modulu s palubním modulem, který nese kamery. K tomu má dojít v OHB během letošního léta.

Partnerství

Přístrojové vybavení mise Plato, které tvoří kamery a elektronické jednotky, je poskytnuto ve spolupráci ESA a konsorcia Plato Mission Consortium. To se skládá z různých evropských výzkumných středisek, institucí a průmyslových subjektů.

Družici staví a sestavuje průmyslový tým Plato Core Team, který vede OHB ve spolupráci s firmami Thales Alenia Space a Beyond Gravity.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky