ESA oznámila novou spolupráci s indickou kosmickou agenturou ISRO

Sdílet:


Evropská kosmická agentura ESA (European Space Agency) a Indická organizace kosmického výzkumu ISRO (Indian Space Research Organisation) podepsaly společné Prohlášení zájmu o spolupráci v pilotovaném kosmickém průzkumu se zaměřením na nízkou oběžnou dráhu, později i na Měsíc. Prohlášení vychází z předchozích dohod zavazujících obě agentury k pokračování v udržitelné a smysluplné spolupráci, stejně jako na nejnovější zkušenosti vycházející z implementace komerční mise Axiom Ax-4.

ESA a ISRO deklarovaly svůj zájem pracovat společně na provázanosti setkávacích a spojovacích systémů, což by umožnilo jejich případným kosmickým lodím pracovat na nízké oběžné dráze Země společně. Stejně tak prověří budoucí aktivity spojené s výcvikem astronautů, analogovými kosmickými misemi – kde týmy testují aspekty kosmických misí na pozemních simulátorech – a parabolických letech.

Společné prohlášení otevře dveře ke společnému výzkumu a využití aktivit pro budoucnost na nízké oběžné dráze skrze prosazení společných standardů. Půjde třeba o společný výzkum při existujících projektech nebo evropský kosmický výzkum realizovaný na indických platformách POEM, které využívají použitý horní stupeň raket PSLV (Polar Satellite Launch Vehicle) jako dočasnou orbitální platformu.

Prohlášení o zájmu bylo podepsáno generálním ředitelem ESA Josefem Aschbacherem během návštěvy na konferenci GLEX (Global Space Exploration Conference) v Novém Dillí.

Při této příležitosti uvedl: „Komplexnost a náklady kosmických misí často překonávají kapacity jednoho národa. V tomto kontextu nám partnerství dovoluje dosahovat větších pokroků, které by jinak byly nepředstavitelné. Spolupráce ESA s mezinárodními partnery, jako je třeba právě ISRO, názorně ukazuje sílu sdílených znalostí a zdrojů.

„ESA společně se svými členskými státy hledí vpřed k implementaci programů a definování nových aktivit, které zachovávají náš závazek k mezinárodní spolupráci, přičemž zároveň zachovávají naše autonomní kapacity.“

Mezi možné oblasti budoucí spolupráce patří letové příležitosti astronautů ESA na plánovanou stanici BAS (Bharatiya Antariksh Station) a její úvodní vědecké využití, stejně jako vývoj infrastruktury na nízké oběžné dráze. Obě kosmické agentury také probírají možnosti sladění nákladů a robotických vědeckých misí na Měsíc. Tyto aktivity by se řídily specifickými dohodami, které budou uzavřené v budoucnu.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky