Družice Biomass, která bude odkrývat tajemství lesů, je připravena ke startu

Sdílet:


Po letech vývoje a příprav je nyní družice ESA Earth Explorer Biomass připravena ke startu v úterý 29. dubna v 11:15 h středoevropského času. Na oběžnou dráhu ji dopraví raketa Vega-C po startu z evropského kosmodromu ve Francouzské Guayaně.

Přelomová mise nabídne bezprecedentní vhled do stavu a vývoje pozemských lesů. Mapováním dřevěné hmoty v pozemských lesích bude revoluční družice hrát kritickou roli při prohlubování našeho chápání toho, jaký mají lesy vliv na globální koloběh uhlíku.

Projektový manažer mise Biomass v ESA Michael Fehringer uvádí: „Po letech inovací a spolupráce s vědeckou komunitou a kosmickým průmyslem jsme více než nadšení z toho, když vidíme družici připravenou ke startu. Tato nová mise posune naši schopnost kvantifikovat zásoby a pohyb uhlíku v lesích, což je klíčové pro pochopení a hodnocení dopadů klimatické změny.

„Teď se srdečně rozloučíme s naší družicí, která se vydá do vesmíru a začne svůj nový život na oběžné dráze. Právě tady začne skutečná práce.“

Družice Biomass nese první radar SAR (Synthetic Aperture Radar) pracující v pásmu P, který se kdy vydává do vesmíru. Jde o silný nástroj pracující na vlnové délce 70 cm schopný pronikat vrstvou oblačnosti, stejně jako svrchními vrstvami lesa a poskytovat tak informace o jeho biomase. Tedy o množství materiálu, výšce nebo struktuře.

Data jím získaná výrazně zlepší naše chápání ukládání uhlíku, znalosti zdraví lesů a o proměnách těchto systémů v čase.

Krom měření lesní biomasy lze radar také použít k podpovrchové geologii v suchých oblastech, ke studování struktur ledových příkrovů a k odhalování topografie lesního povrchu.

Biomass je názorným příkladem podstaty projektu Earth Explorer: jde o výzkumné mise vyvíjené v rámci programu ESA FutureEO, které jsou průkopníky v inovativních technologiích a zároveň reagují na základní vědecké otázky s cílem prohloubit naše chápání složitých systémů Země.

Zatímco družice Biomass trpělivě čeká pod aerodynamickým krytem rakety Vega-C na startovací rampě, probíhají závěrečné kontroly a přípravy. A to nejen na kosmodromu, ale také ve středisku ESA ESOC (European Space Operations Centre) v Německu. Zde se letoví kontroloři připravují na to, aby se o vzácnou družici po jejím uvedení na oběžnou dráhu co nejlépe postarali.

Důležité například je, aby tým dobře nacvičil rozložení antény družice o průměru 12 metrů. Komplexnost mise Biomass a její antény „deštníkovitého“ tvaru dělá úvodní pobyt a oživování družice na oběžné dráze zcela unikátní a nezvykle dlouhé.

Zatímco svět čeká na tento start, družice Biomass je připravena poskytnout důležité informace o jednom z našich nejcennějších ekosystémů – o lesích.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky